Prace.cz  > Poradna > Právní rádce

Právní rádce

Zaměstnavatel mi dluží výplatu. Co můžu dělat?   13.11.2014

ČTENÁŘ SE PTÁ: Už dva měsíce jsem nedostal výplatu. Úspory se tenčí a naštvanost na zaměstnavatele naopak stoupá. Našel jsem si jinou práci, kam bych mohl nastoupit prakticky hned. Jenže nevím, jak to udělat s výpovědí, ve smlouvě mám totiž sjednanou dvouměsíční výpovědní dobu. Selský rozum mi ...

celý článek >>

Nemoc ve zkušební době: jsem chráněn proti výpovědi?   27.10.2014

Nastoupil jsem do nové práce, kde mi začala běžet tříměsíční zkušební doba. Jenže jsem onemocněl a část zkušebky strávil doma v posteli na neschopence. Teď nevím, kdy mi vlastně zkušební doba skončí. Kdy se můžu přestat obávat, že mě zaměstnavatel může propustit bez udání důvodu?

celý článek >>

Zakázané otázky na pohovoru: když zalžete, nic vám nehrozí   7.10.2014

Chodím po pohovorech a někdy si připadám, jako bych byla spíše u výslechu. Otázky na rodinné zázemí, děti, zdravotní stav… Na co se mě mohou ptát a kde je hranice, za kterou by zaměstnavatel už neměl jít? A jak bych měla řešit, když zaměstnavatel pravidla poruší?

celý článek >>

Zítra už prý nemám chodit. Mohou mě takto propustit?   18.09.2014

Šéf mi řekl, ať už zítra nechodím. Musí mi dát výpověď písemně nebo to opravdu stačí takto ústně? A co je vlastně všechno třeba zařídit před mým odchodem z pracoviště? Na dotaz odpovídají Jakub Tomšej a Petra Zaoralová z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna.

celý článek >>

Mohou vás propustit těsně před návratem z rodičovské?   18.07.2014

Než se mi narodil syn, pracovala jsem jako účetní. Se šéfem jsme se domluvili, že na rodičovské dovolené zůstanu tři roky a on si za mě po tu dobu najde náhradu. Malému je nyní 2,5 roku a já začínám pomalu řešit návrat do práce. Jenže si říkám: co když se kolegyně na záskok osvědčila a mne budou ...

celý článek >>

Práce přesčas: na co si dát pozor   13.05.2014

Jak je to s odměňováním za práci přesčas? Na co si musím dát pozor, abych o odměnu za práci přesčas nepřišel? Na otázku odpovídají právníci Jakub Tomšej a Petra Zaoralová z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna.

celý článek >>

Právní rada: co vám firma může strhnout z platu   10.03.2014

Ve firmě, kde pracuji, je běžnou praxí, že zaměstnavatel zaměstnancům bez jejich souhlasu strhává ze mzdy různé částky. Jedná se typicky o příspěvky na stravenky a jiné benefity, ale kolegům už byla stržena například i náhrada škody (ztracený mobil), s čímž nesouhlasili. Je postup zaměstnavatele v ...

celý článek >>

Za co ručíte, když podepíšete dohodu o hmotné odpovědnosti   9.01.2014

Dostal jsem nabídku pracovat jako manažer obchodu. Zaměstnavatel chce, abych podepsal dohodu o hmotné odpovědnosti, případně dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů. Jaké následky pro mne bude mít uzavření některé z těchto dohod?

celý článek >>

Otázka: Můžu jít k lékaři v pracovní době?   5.12.2013

Potřebuji navštívit lékaře v pracovní době. Nevím ale, jak se dohodnout se šéfem. Musí mě zaměstnavatel z práce uvolnit, nebo si musím vzít neplacené volno?

celý článek >>

Práce na „živnosťák“: ano, nebo ne?   4.11.2013

Zaměstnavatel se na mě a kolegy obrátil s návrhem, že ukončíme pracovní smlouvy a místo toho pro něj budeme pracovat na živnostenské listy. Prý to tak bude i pro nás výhodnější. Doporučili byste mi takový postup? Odpovídá Jakub Tomšej a Ivana Fára z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:

celý článek >>
 

Buďte první, komu poradíme!

  • Připravíme vás na snadnou změnu práce
  • Naučíme vás triky, jak zapůsobit u pohovoru
  • Ptejte se ZDARMA našich právníků
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami Prace.cz