Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 10 nej otázek z chatu s právníkem Ondřejem Preussem

Tipy a články: 10 nej otázek z chatu s právníkem Ondřejem Preussem

69 dotazů čtenáři poslali právníkovi Ondřeji Preussovi z webu Dostupný advokát, který v pondělí odpovídal online na Facebooku Prace.cz. Podobně jako Karel Gott musíme říct: tolik dotazů jsme opravdu, ale opravdu nečekali! Jsme ale rádi, že jsme vám mohli poradit. Nejčastěji jste se ptali na výpovědi, přesčasy nebo co dělat, když se zaměstnavatel nechová úplně fér. Tady je 10 nejzajímavějších otázek, které Ondřej Preuss zodpověděl.

22. 9. 2015

↑ Právník Ondřej Preuss odpovídal čtenářům Prace.cz.

1. Našel jsem si lepší práci. Můj zaměstnavatel mě ale nechce pustit v termínu, který potřebuji. Požaduje výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou. Co mám dělat? Nový zaměstnavatel na mě dva měsíce čekat nebude.

  • JUDr. Ondřej Preuss: Pokud zaměstnavatel nechce přistoupit na dohodu o rozvázání pracovního poměru, nezbývá vám, než dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. Výpověď dejte co nejdříve. Pokud přestanete chodit do práce, vystavujete se nemalým rizikům. Více o nich se můžete dozvědět v tomto článku. Jediná cesta by byla, že byste prokázal nějaké diskriminační jednání. To je však na speciální konzultaci.

2. Když člověk onemocní ve zkušební době, platí stále, že se zkušební doba o promaroděné dny prodlužuje?

  • JUDr. Ondřej Preuss: Vaše zkušební doba se skutečně prodlužuje (staví) po dobu nemoci.

3. Jak mám postupovat, když podám výpověď, ale zaměstnavatel ji odmítne přijmout/potvrdit převzetí?

  • JUDr. Ondřej Preuss: Doporučuji si s sebou vzít svědka. Výpověď totiž zaměstnavatel přijmout musí. Doporučuji vám ale poslat ji ještě doporučeně poštou.

4. Chtěl bych se zeptat, jak je to s agenturním zaměstnáváním. Jsem zaměstnán v jedné nejmenované agentuře a plat nesouhlasí s tím, co je uvedeno ve smlouvě (ve skutečnosti je plat několikanásobně vyšší). Sice je to hezké, ale z dlouhodobého pohledu (pracovní neschopnost, dovolená, důchod), je to pro mě velice nevýhodné, vše se vypočítává z minimální mzdy. Chtěl bych se zeptat, zda je toto normální a zda se proti tomu dá nějak bránit?

  • JUDr. Ondřej Preuss: Bohužel jsem se s takovým postupem již setkal (případně s falešně navýšenou hodinovou mzdou). Samozřejmě je to v rozporu s právem. V praxi je to však spíše diplomatická otázka. Pokud se člověk brání, tak riskuje výpověď. Je však možné se například obrátit na inspekci práce.

5. Může zaměstnavatel bez vědomí zaměstnance vypisovat dovolenou? Zaměstnanec se o své dovolené, kterou ve skutečnosti neměl, dozví až z výplatní pásky.

  • JUDr. Ondřej Preuss: Takto postupovat nelze. Dovolená slouží k odpočinku. Zaměstnavatel ji sice může nařídit jednostranně (14 dní dopředu), ale musí zaměstnanci umožnit na ni odjet.

6. Pracuji jako kuchař a minulý týden jsem dal výpověď. Mám tedy dvouměsíční výpovědní dobu. Je možné tuto dobu zkrátit z důvodu péče o osobu nemohoucí? Pokud ano, co je nutné doložit a jaký úřad mi toto potvrzení vystaví?

  • JUDr. Ondřej Preuss: Doporučuji se domluvit s vaším zaměstnavatelem. Ze zákona nejde danou dobu zkrátit. Můžete však žádat o volno za účelem dané péče, mělo by stačit potvrzení od lékaře.

7. Prvního října mi vyprší smlouva na dobu určitou. Jsem ale v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Může mi zaměstnavatel dát výpověď? Pokud ano, jak se mám zařídit? Mám se přihlásit na úřad práce?

  • JUDr. Ondřej Preuss: Pokud smlouva končí určitým datem, zaměstnavatel výpověď dávat nemusí. Jakmile se uzdravíte, měla byste se na úřadu přihlásit.

8. Jak odmítnout přesčasy, když nám je zaměstnavatel nehradí a bere praci přesčas jako samozřejmost? Na výplatní pásce také nemáme práci přesčas uvedenou, jak se můžu bránit?

  • JUDr. Ondřej Preuss: Záleží, co máte sjednáno v pracovní smlouvě. V této totiž může být ustanovení, že přesčasy jsou už započítány do mzdy (zaměstnanec tudíž nemá nárok na příplatky ani náhradní volno). I tak ale přesčasy nesmějí v součtu překročit 150 hodin ročně. Pokud to zaměstnavatel nedodržuje, můžete se obrátit na inspektorát práce, kam lze podnět poslat i anonymně.

9. Mám úvazek na 11,5 hodiny, denní i noční směny. Zajímalo by mě, kolik musí být hodin odpočinku mezi službami?

  • JUDr. Ondřej Preuss: Přestávka mezi směnami by měla být minimálně 12 hodin. Při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby to však může být zkráceno na 8 hodin.

10. Můžou vyhodit zaměstnance pro neplnění plánů, které neovlivní?

  • JUDr. Ondřej Preuss: Kritéria, která zaměstnavatel po zaměstnancích požaduje, musí být splnitelná. Jinak nejde o výpovědní důvod.

Prace.cz

Kam dál?

8 otázek o výpovědích, na které se nás často ptáte

Přivýdělek na mateřské: jde to, ale pozor na smlouvu

5 věcí, které se hodí vědět, když hledáte práci

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz