Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > 4 věci, které lidi štvou na hledání práce

Tipy a články: 4 věci, které lidi štvou na hledání práce

  • 21. 2. 2018

Hledání zaměstnání může trvat déle, než jste čekali. Nebo se vám stále nedaří objevit tu vysněnou nabídku. Nevěšte hlavu, nejste v tom sami. Tyhle 4 věci lidi na hledání práce nejvíce štvou. Poradíme, jak se nenechat otrávit.

1. Hledám dlouho a pořád nic

Pročítání nabídek, odepisování na inzeráty, úpravy životopisu… Hledání práce zabírá čas a energii. Pokud se vám vyhovující nabídku nedaří objevit tak rychle, jak jste čekali, můžete cítit rozčarování.

Nevěšte hlavu, nejste v tom ani zdaleka sami. Někdy to prostě trochu trvá. A málokdo získá práci po prvním pohovoru, na který se dostaví. Většinou jich musí obejít pět nebo šest, než to vyjde.

Není ostuda nemít práci. O zaměstnání může přijít každý z nás. Důležité je se nevzdávat.

  • Tip: Neupínejte se jen na jednu profesi. Řadu zkušeností a dovedností uplatníte i příbuzných oborech. Hledáte práci jako asistentka? Zkuste to jako recepční, produkční nebo event manažerka. Děláte v obchodě? Pak je vaší silnou stránkou komunikace s lidmi. Zapátrejte po dalších nabídkách, kde to využijete (reklamační technik, specialista zákaznické péče).

» Co kdo dělá? Encyklopedie profesí

2. Firmy mlčí

To je velmi nepříjemné. Pošlete někam životopis a firma se vůbec neozve. Vy potom nevíte, na čem jste: máte ještě počkat? Nebo už to místo dali někomu jinému?

Odpovídání firem se začíná zlepšovat, ale stále se může stát, že čekáte na odpověď marně. Pokud ani 14 dní od poslání životopisu nemáte žádnou reakci, zkuste do firmy zavolat nebo napsat, zda životopis dostali a potřebují od vás ještě něco.

E-mail nebo telefon na odpovědnou osobu většinou objevíte přímo v inzerátu – tito lidé jsou zvyklí, že se jim lidé ozývají, nemusíte mít tedy špatný pocit, že je „obtěžujete“.

My v Prace.cz si myslíme, že alespoň stručnou odpověď by měl od firmy dostat každý. Pomozte nám to změnit a ohodnoťte zaměstnavatele podle toho, jak odpovídají. Firmy, které dělají mrtvého brouka, se alespoň chytnou za nos.

» Váš názor je zásadní: ohodnoťte odpovídání firem

3. Nedaří se mi najít práci, jakou chci

Víte naprosto přesně, jakou práci chcete dělat, aktivně ji hledáte a stále nic? Možná je to tak specifická pozice, která se dá dělat jen na určitých místech. Třeba když chcete dělat sládka, ale ve vašem okolí není žádný pivovar…

Spokojenost v práci se ale neměří jen názvem profese. Záleží i na dalších věcech. Ujasněte si, co je pro vás skutečně důležité a co případně oželíte. Odpovězte si na tyto otázky a nová práce se vám bude hledat lépe:

  • Chci mít práci v dosahu bydliště, nebo mi nevadí dojíždět?

  • Chci pracovat v malé dílně, nebo raději ve velké společnosti?

  • Jakou chci dostávat mzdu? A vynahradí mi nižší výdělek nějaké benefity? (pružná pracovní doba)

4. Konkurence je obrovská

Možná máte tuto větu zažitou z dřívějška, kdy opravdu platila. Dnes už je to jinak. Podle našich aktuálních průzkumů je konkurence uchazečů naopak nižší než před pár lety. V některých regionech a na určitých pozicích je dokonce nedostatek zaměstnanců.

Jsou to pak firmy, které se o zaměstnance doslova perou (například nabídkou vyšší mzdy). Vaše profese může patřit mezi ty velmi žádané a pak budete mít obrovskou výhodu na své straně.

Pokud nyní uvažujete o změně práce, nenechte se odradit domněnkou, že se určitě hlásí spousta schopnějších lidí, a tudíž to nemá cenu zkoušet. Naopak: využijte, že vám situace na trhu práce hraje do karet.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz