Jaké otázky na pohovoru mohou (a jaké naopak nesmí) padnout? Jak velký plat máte chtít? A jak vypadá férová pracovní smlouva? Dali jsme dohromady 5 důležitých věcí, které se hodí vědět, když sháníte práci.
27. 7. 2015
1. Odpovědi, které přinášejí body
Pohovor se dobře vyvíjí, personalistovi se líbíte, a tak se zeptá přímo: „Můžeme tedy počítat s tím, že po nástupu převezmete plnou zodpovědnost za oblast XY?“
Mnoho uchazečů, hlavně absolventů, to zaskočí. Převzít zodpovědnost? A dokonce plnou? Zbytečně se zaleknou a zajímavou nabídku třeba i odmítnou. V nové práci vás však nebudou vodit za ručičku; naopak očekávají samostatnost a vyzrálost.
Ještě než jdete na pohovor, si proto ujasněte: jsem ochotný převzít v nové práci zodpovědnost za danou oblast, nebo mě nabídka ve skutečnosti až tolik neláká?
Další otázka, která uchazečům způsobuje vrásky, míří na jejich skutečný přehled v oboru. Mezi „baví mě…“ a „vyznám se v…“ je totiž velký rozdíl. „Většinou zažíváme velká zklamání. Lidé přijdou s tím, že chtějí dělat v reklamě. Když se jich zeptáme, jaká reklama se jim nejvíc líbí a proč, často řeknou, že se na televizi moc nekoukají. Přitom s aktivním přístupem dnes na internetu můžeme najít úplně vše,“ říká Markéta Albrechtová, spolumajitelka personální agentury A-list.
A také pozor, abyste ze sebe na pohovoru nesypali otrepané fráze. Jsem flexibilní, jsem ochotný se učit – v životopise to možná vypadá hezky, ale počítejte s tím, že personalista se zeptá: Dobře, a jak se vaše flexibilita projevuje? Povězte mi: co nového jste se v poslední době naučil/a? » Celý článek
2. Zakázané otázky: pozor na ně
Kolik je vám let? Máte nějaké zdravotní potíže? A kolik máte dětí? Tak to jsou přesně informace, které z vás na pohovoru „tahat“ nesmějí. Jak tedy odpovědět? Zkuste kulantně převést řeč jinam a pokud vám opravdu nezbude nic jiného, můžete i zalhat.
„Za předpokladu, že se doopravdy jedná o informaci, kterou zaměstnavatel nemá právo vyžadovat, vám totiž v případě nepravdivé odpovědi žádný postih nehrozí,“ míní právníci Jakub Tomšej a Petra Zaoralová z kanceláře CMS Cameron McKenna. » Celý článek
3. Vyjednejte si co nejlepší výplatu
Že se uchazeč na nabízený plat neptá jako první a čeká, až s tím začne personalista, nejspíš víte. Buďte však na tuto otázku připravení a stanovte si předem, o jaké peníze si řeknete. Tip: je lepší uvést konkrétní částku než rozmezí (např. 10–15 tisíc). Jak poznáte, kolik peněz je málo a kolik moc? Napoví vám tento anonymní dotazník, kde si můžete porovnat plat podle pozice a regionu. Rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou si zase spočítáte tady.
4. Chraňte své citlivé údaje
Hledat práci, to znamená poskytnout i určitá osobní data. Adresu trvalého pobytu je dobré do životopisu napsat, protože je důležitá pro další kontakt. Rodné číslo nebo číslo občanky ale opravdu uvádět nemusíte. A jak je to s dalšími citlivými údaji? Radí odborníci z Úřadu na ochranu osobních údajů. » Celý článek
5. Podepište jen férovou smlouvu
Abyste předešli nepříjemnostem, mějte jistotu, že podepisujete slušnou pracovní smlouvu. První důležitá věc: smlouvu byste měli podepsat nejpozději v den nástupu do nové práce. A pozor na tři povinné údaje: druh práce; místo výkonu práce; datum vzniku pracovního poměru.
Zajímejte se také, zda budete mít mzdu uvedenou v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru. „Málo se ví, že pokud není výše mzdy uvedena ve smlouvě, ale ve mzdovém výměru, tak ji může zaměstnavatel jednostranně libovolně snížit i bez souhlasu zaměstnance,“ upozorňuje Jiří Halbrštát z personální agentury Manpower. » Celý článek
Prace.cz