Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > 5 věcí, na které máte nárok

Tipy a články: 5 věcí, na které máte nárok

Zákoník práce zaměstnance chrání a přiznává jim řadu práv. Ne o všem ale lidé vědí. Víte například, že z odstupného se neplatí zdravotní ani sociální pojištění? Aktualizovali jsme 5 nejčtenějších právních článků, abyste hned věděli, na co máte nárok.

1. ODSTUPNÉ PŘI VÝPOVĚDI

Pokud vám zaměstnavatel dává výpověď, neodcházíte s prázdnou. Ze zákona máte nárok na odstupné. Kolik přesně dostanete, záleží na tom, jak dlouho trval váš pracovní poměr:

  • Méně než 1 rok: dostanete 1 měsíční plat

  • 1 – 2 roky: dostanete 2 měsíční platy

  • 2 a více let: dostanete 3 měsíční platy

Dostat v práci výpověď je nepříjemná životní zkušenost, kterou si nejspíš každý rád odpustí. Dobrou zprávou alespoň je, že z odstupného nemusíte platit zdravotní ani sociální pojištění.

» Dozvědět se více o odstupném

2. KDYŽ FIRMA DLUŽÍ VÝPLATU

Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu ještě 15 dní po splatnosti, můžete pracovní poměr okamžitě ukončit. Nárok na své peníze tím samozřejmě neztrácíte.

Pozor však na to, jak se to počítá. I když máte ve smlouvě uvedeno, že vám výplatu musí poslat například každého 10. v měsíci, z pohledu zákoníku práce je to pouze orientační údaj.

Zákon to vidí tak, že například výplatu za únor vám zaměstnavatel musí vyplatit nejpozději do konce března. Poté běží zmíněná 15denní lhůta. Pokud ani 16. dubna nemáte peníze na účtě, můžete okamžitě skončit.

» Dozvědět se více o dlužné mzdě

3. POVINNÉ PŘÍPLATKY ZA PŘESČASY

Práci přesčas by vám zaměstnavatel měl nařizovat jen výjimečně. Zákoník práce tu počítá i s určitým limitem: za rok je možné odpracovat nejvýše 150 přesčasových hodin.

Pokud děláte přesčas, máte nárok na příspěvek. Dostanete o 25 % více než normálně. Například pokud vaše běžná odměna činí 100 Kč za hodinu, za jednu přesčasovou hodinu dostanete 100 Kč + 25 %. Dohromady tedy 125 Kč.

Místo příplatku vám zaměstnavatel může nabídnout náhradní volno.

» Dozvědět se více o příplatcích za přesčasy

4. PŘIVÝDĚLEK NA MATEŘSKÉ

Maminky často zajímá, jestli si mohou při mateřské nebo rodičovské dovolené přivydělávat. Dobrá zpráva: jde to. Je je třeba ohlídat si pár formalit.

Pokud je žena na mateřské, nesmí dělat svou předchozí práci. Pokud by si chtěla přivydělat u zaměstnavatele, kde pracovala před porodem, pracovní smlouva musí být uzavřená na jiný druh práce.

» Dozvědět se více o práci na mateřské

5. NEMOC VE ZKUŠEBCE

Nemoc si nevybírá. Proto se vám klidně může stát, že „lehnete“ ve zkušební době. Nejspíš však víte, že během zkušebky vás zaměstnavatel může kdykoliv propustit i bez udání důvodu.

Jedinou výjimkou je právě nemoc. Proti okamžité výpovědi jste chráněni prvních 14 dní, kdy marodíte. Poté už vám firma bohužel může výpověď doručit.

» Dozvědět se více o nemoci ve zkušební době

Jana Kutarňová, Prace.cz

 

Buďte první, komu poradíme!

  • Připravíme vás na snadnou změnu práce
  • Naučíme vás triky, jak zapůsobit u pohovoru
  • Ptejte se ZDARMA našich právníků
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami Prace.cz