Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > 6 tipů, jak dát výpověď bez stresu

Tipy a články: 6 tipů, jak dát výpověď bez stresu

Rekordní počet nabídek práce nepolevuje už spoustu měsíců v řadě – jen na tomto portále jich nyní najdete přes 65.000. Šancí, jak jít za lepším, je nyní nejvíc za posledních 6 let a proto není divu, že lidi láká změna. Změně práce ale předchází podání výpovědi, což může být stresující záležitost. Například když šéf vyhrožuje, že vás nepustí. Máme proto pár tipů, jak dáte výpověď v klidu.

1. HLEDEJTE SOUKROMĚ

Když má člověk zaječí úmysly, prohledává nabídky práce každou volnou chvíli. Abyste se však vyhnuli zbytečným problémům a konfliktům, hledejte nové místo jen ve volném čase a ze soukromého počítače či mobilu.

Hledání z firemního počítače v pracovní době je riskantní. Šéf to může snadno zjistit a pohrozit vám výpovědí. Podle zákoníku práce totiž služební počítač nesmíte používat k soukromým účelům (pokud vám to tedy zaměstnavatel přímo nepovolil).

TIP: Nechte si zajímavé nabídky posílat e-mailem a v klidu si je prostudujte, až na to budete mít čas – třeba ráno u snídaně nebo večer u televize. Jak na to? Nechte si zobrazit nabídky na Prace.cz ve vašem městě a oboru a srolujte kousek dolů. Uvidíte tam okénko, kam zadáte e-mailovou adresu. Vyhovující nabídky vám začnou chodit samy:

2. ZJISTILI TO. CO TEĎ?

Jenže i když jste byli opatrní a hledali jen ve volném čase, možná se šéf přesto nějak dozvěděl, že chcete skončit.

Co v takovém případě dělat? Bohužel univerzální radu nemáme. Vždy to záleží na situaci a vztazích, jaké v podniku panují.

Plzákovské „zatloukat, zatloukat, zatloukat“ se hodí, když tušíte, že by vám v práci mohli dělat problémy. Pak si to, že chcete odejít, nechte raději pro sebe. Zvlášť, když to ohledně nové práce ještě nemáte jisté.

Pokud je ale se šéfem rozumná řeč, přiznejte to. Následným rozhovorem třeba zjistíte, že to, co vás štve, se dá řešit – přidáním peněz, příspěvkem na dopravu nebo změnou náplně práce.

3. CO KDYŽ ŠÉF ODMÍTÁ VÝPOVĚĎ PŘIJMOUT?

„No ty ses zbláznil/a, ani náhodou. Zapomeň!“ Tak možná vypadá reakce vašeho šéfa, když mu řeknete, že chcete dát výpověď. V hlavě už mu totiž běží ne zrovna příjemný scénář, jak za vás bude hledat náhradu a že potrvá, než se nováček zaučí.

Proto řekne, že vás prostě nepustí. Má na to právo? Samozřejmě že ne, nevolnictví bylo zrušeno už v roce 1781.

Pokud tedy chcete dát výpověď, zaměstnavatel nemá jinou možnost, než ji přijmout. Výpověď podejte vždy písemně, ústně daná totiž neplatí. Vytiskněte ji ve dvou kopiích, obě nechte podepsat nadřízeným a jednu si schovejte.

A když se šéf pořád vzteká, že nepodepíše? Utíkejte s výpovědí na poštu a zašlete ji do firmy na dodejku. Pak jste krytí a šéf nemůže tvrdit, že nic nedostal.

4. KDYŽ CHCETE ODEJÍT DOHODOU

Asi víte, že když podáte výpověď, čeká vás dvouměsíční výpovědní doba. Odejít ale můžete i dříve takzvaně dohodou – zaměstnavatel s ní však musí souhlasit.

Rozmyslete si konkrétní termín a zeptejte se šéfa, jestli vás pustí. Mnohem lépe se vám bude vyjednávat, pokud do svého odchodu dokončíte nejdůležitější věci nebo pokud máte možnost svou práci rozdělit mezi kolegy, než za vás nastoupí náhrada.

I tak ale zaměstnavatel může být proti a trvat na dvouměsíční výpovědní době. Nevzdávejte to ještě a zkuste najít kompromis: jaký termín by vyhovoval oběma?

Pokud kompromis nenajdete, nezbude vám, než dodržet dvouměsíční výpovědní dobu. To může být nepříjemné, zvlášť, když vás v nové práci potřebují co nejrychleji.

Bohužel ale není cesta, jak to obejít. Pokud přestanete chodit do stávající práce a nastoupíte jinam, nynější zaměstnavatel vám napíše absence a může po vás soudně vymáhat náklady, které mu vaším náhlým odchodem vznikly. Což za to asi nestojí... Zkuste se proto domluvit v nové práci, jestli na vás chvíli počkají.

5. JAK SE POČÍTÁ VÝPOVĚDNÍ DOBA

Dvouměsíční výpovědní doba začíná běžet vždy až od začátku nového měsíce. Příklad: Výpověď podáte do 31. července. Výpovědní doba poběží od 1. srpna do 30. září. Od 1. října už tedy můžete nastoupit jinam.

Co když to o den nebo o dva nestihnete a výpověď podáte třeba 2. srpna? Pak výpovědní doba začne běžet od 1. září a uplyne 31. října. Můžete se ale zkusit na ukončení pracovního poměru dohodou, třeba k 30. září.

6. KDYŽ CHCETE ODEJÍT, ALE VÁHÁTE

Rozhoupat se ke změně práce nemusí být jednoduché, ani když vám nabízejí lepší plat. Čeká vás zase tříměsíční zkušebka a také nevíte, jak si sednete s lidmi...

Jenže práci mění čas od času skoro každý a je to normální věc. Teď navíc můžete vybírat ze skutečně rekordního počtu nabídek. Držíme vám palce!

Prace.cz

CO SE VÁM MŮŽE HODIT?

Vzor výpovědi ke stažení

Vzor dohody ke stažení

Chci dát výpověď – další rady

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz