Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Co dělat, když nesplňujete všechny požadavky

Tipy a články: Co dělat, když nesplňujete všechny požadavky

Firma shání někoho s dvouletou praxí v oboru, jenže vy máte za sebou pouze rok. Inzerát poptává uchazeče s maturitou, ale vy vlastníte jen výuční list. Znamená to, že máte „sklopit uši“ a jít hledat štěstí jinam? Ani nápad!

24. 6. 2014

Téměř nikdo nesplňuje všechno

Požadavky z pracovních inzerátů dokáží nalomit nejedno sebevědomí. Člověk má pocit, že firma hledá pomalu supermana, který spí nanejvýš dvě hodiny denně a dovolená je pro něj sprosté slovo. Uklidníme vás – naprosto všechny požadavky splňuje jen malá část uchazečů.

Pokud se ve znění inzerátu poznáváte alespoň z 80 %, určitě na nabídku odpovězte. Neupozorňujte zbytečně na to, co vám chybí nebo co neumíte. Naopak, vypíchněte hlavně to, co zvládáte bravurně.

Co je hlavní a co vedlejší

Přečtěte si inzerát ještě alespoň dvakrát. Zamyslete se: jaké z požadovaných znalostí a dovedností hrají na dané pozici prim a co je spíše doplněk? Spadá-li váš nedostatek do druhé skupiny, opravdu není důvod, abyste to alespoň nezkusili.

Prodejte své životní zkušenosti

Zapátrejte pořádně v praxi a životních zkušenostech. Nejspíš najdete něco, co můžete snadno obrátit ve svůj prospěch. Hlásíte se na místo pečovatelky v ústavu sociální péče, praxi nemáte, ale dlouhé roky jste se starala o nemocného dědečka? I takovou „praxi“ můžete uvést v motivačním dopisu.

Jiný úhel pohledu

Stojíte o místo prodavače v potravinách, vzdělání v oboru vám sice chybí, ale každoročně prodáváte přebytky z vlastní zahrádky? No vidíte, to máte spoustu zkušeností s kontaktem se zákazníky a poskytováním kvalitních služeb. Nebo by se k vám snad jinak sousedé a chalupáři spokojeně vraceli? Někdy zkrátka stačí trochu pozměnit úhel pohledu a z inzerátu, který jste hodlali smutně přeskočit, se stane zajímavá příležitost.

» Nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz