Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Co si personalisté říkají po pohovoru s vámi

Tipy a články: Co si personalisté říkají po pohovoru s vámi

Člověk má těsně po pohovoru pocit, že to totálně zvoral. To, co si o něm personalisté povídali poté, co se za ním zavřeli dveře, se však nikdy nedozví... Nebo ano? Tento článek vám nabízí nahlédnutí do mysli personalistů: zjistěte, co si o uchazečích vykládají.

Vážně tu chce pracovat?

Uchazeč měl moc hezký životopis a spoustu zkušeností. Před pohovorem si načetl hodně informací o firmě. Jenže ho nevzali – personalista z něj necítil ten pravý zájem.

Nejde o to, abyste přehrávali a tvářili se, že vás v životě nemůže potkat větší štěstí, než podepsat smlouvu právě v této firmě. Moc dobrý ale není ani opačný pól: kdy vypadáte, že je vám fuk, zda vás vezmou dneska tady nebo zítra někde jinde.

Je jasné, že některé nabídky jsou lákavější než jiné a skutečný zájem si člověk nenaordinuje násilím. Pravdou však je, že personalisté raději vezmou člověka, ze kterého zájem cítili. Mimo jiné tím snižují riziko, že jim nemotivovaný člověk uteče ještě ve zkušebce.

  • Jak personalisté poznají váš zájem? Ptají se, proč se hlásíte zrovna sem a co vás na nabízené práci nejvíc láká. Všímají si, jaká z vás jde energie. Zapaluje vám to a sypete konkrétní nápady, co byste po nástupu mohli dělat? Nebo se omezujete na obecné fráze, které říká každý druhý?

» Nabídky práce ve vašem oboru: prozkoumejte je

Zapadne sem?

Hodíte se lidsky do týmu? Snesete se s kolegou a budete mít dobré vztahy s šéfem? To je další typ otázek, kterými se personalisté po skončení pohovoru zabývají.

Jdou na to hodně konkrétně – daný tým dobře znají a tak mohou posoudit, v jakých situacích to bude lidsky klapat a v jakých naopak pěkně skřípat.

  • Co s tím můžete dělat? Upřímně, nic moc. Buď hledají osobnost vašeho střihu, a nebo ne. Vždycky je však lepší být přirozený a nic nepředstírat – nikdy totiž nevíte, koho zrovna hledají. Dejme tomu, že jste spíš klidná voda, ale na pohovoru se snažíte působit velmi energicky. Jenže třeba je to tak, že v daném týmu už energických lidí pracuje dost – a personalista hledá právě tu klidnou vodu.

Úplně nesedělo, co říkal...

Uchazeč na pohovoru vypráví: jsem týmový hráč a jsem flexibilní. O 10 minut později z něj však bezelstně vypadne, že pracovní úkoly řeší nejradši sám a práce na směny nepřichází v úvahu.

Není v tom trochu rozpor? Je.

Dávejte si pozor, jestli nedáváte protichůdné informace. Někteří uchazeči to na pohovorech nevědomky dělají – chtějí zapůsobit co nejlíp, ale nakonec to neuhlídají a „odkopou se“.

Jakmile pohovor skončí, personalista se k těmto sporným bodům určitě vrátí. Zamyslí se, co může přičíst běžné nervozitě a co byl tak evidentní nesmysl, že vás ani při nejlepší vůli nemůže vzít.

Jaké rozpory personalistům vadí? Když se ukáže, že vaše zkušenosti nejsou tak velké, jak to vypadalo v životopise. Když si protiřečíte. Když to přeháníte s popisem toho, co úžasného jste v předchozí práci dokázali, ale stačí pár dobře detailních otázek, aby se ukázalo, že si vymýšlíte.

» Najděte si novou práci: je rekordně nabídek

Prace.cz

Kam dál?

Jak se připravit na pohovor

Co hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu

Životopis, který vás dostane na pohovor

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz