Povíte-li šéfovi, že chcete vyšší plat, ne vždy vám ochotně vyhoví. Peníze ale nejsou jediná možnost, jak vám firma může přilepšit. Zkuste si říct o některou z těchto výhod. Vy získáte k platu něco zajímavého navíc a zaměstnavatele zase potěší, že si náklady odečte z daní.
13. 9. 2016
1. Doprava do práce
Dojíždíte za prací 50 kilometrů a na cestování měsíčně padne spousta peněz? Spíše než o zvýšení platu, které by vám pokrylo náklady na cestování, zkuste požádat o příspěvek na dopravu. Pro firmu je to výhodné − náklady na dopravu zaměstnanců si může odepsat z daní.
Jak vám firma může na dopravu přispět?
- Příspěvek na jízdné. Pokud do práce dojíždíte vlakem či autobusem z větší dálky, firma vám může proplácet jízdné nebo jeho část. Může se jednat o pravidelný příspěvek k výplatě (například 500 Kč měsíčně). Jen pozor, zaměstnavatel si jej odečte z daní v plné výši, ale vám se příspěvek bude danit stejně, jako byste dostali například o 500 Kč k platu navíc.
» Nabídky práce, kde dostanete příspěvek na dopravu
- Svoz firemním autobusem/mikrobusem. To nabízejí hlavně velké výrobní podniky sídlící v průmyslových zónách, kam se obecně dost špatně dostává. Tyto firmy své zaměstnance svážejí buď zdarma nebo za výhodnou dotovanou cenu.
2. Jazykové a další vzdělávání
K práci potřebujete angličtinu, ale nejste si v ní úplně jistí v kramflecích? Chtěli byste se posunout na jinou pozici, ale potřebujete k tomu odborné zaškolení? Příspěvky na vzdělávání jsou další způsob, jak můžete k platu získat něco navíc. Navíc je tu velká výhoda: co, co se naučíte, vám už nikdo nevezme, a vy z toho můžete těžit i v budoucnu v jiné práci. Kurzy jsou obvykle docela drahé. Kdybyste si je platili ze svého, z peněženky hned zmizí pár tisícovek – proto o ně zkuste požádat zaměstnavatele.
Jaké kurzy vám firma může zaplatit:
- Jazykové, rekvalifikační, odborné. Musejí však souviset s náplní vaší práce. Těžko tedy skladníkovi zaplatí svářečský kurz nebo poskytnou lekce angličtiny někomu, kdo ji k práci ve skutečnosti vůbec nepotřebuje.
- Také náklady na kurzy a školení si firmy mohou odečítat z daní. Tento zaměstnanecký benefit je ostatně už docela běžná věc. Podle loňského průzkumu NN pojišťovny vzdělávání poskytuje 83 % firem. S přesvědčováním šéfa nejspíš nebude výraznější problém.
- Svou šanci získat příspěvek na školení určitě zvýšíte, když si ještě před schůzkou zkusíte pár kurzů vytipovat a zamyslet se, v čem vám mohou být pro práci užitečné.
» Nabídky práce, kde dostanete příspěvek na vzdělávání
3. Ubytování
Pokud do práce dojíždíte spoustu kilometrů, trn z paty vám kromě příspěvku na dopravu vytrhne i možnost přechodného ubytování. Můžete tak dostat ubytovnu nebo dokonce firemní byt.
Ohledně příspěvku je tu ale pár podmínek:
- Musí se jednat o takzvané nepeněžní plnění (takže nedostanete peníze v hotovosti, ale firma vám ubytovnu nebo byt zaplatí sama).
- Nejedná se o ubytování na služební cestě (to se totiž účtuje úplně jinak).
- Ubytovna nebo firemní byt se nachází v jiné obci, než v jaké máte vy coby zaměstnanec trvalý pobyt.
Jak je to s daněmi:
- Firma si náklady na přechodné ubytování zaměstnanců odečítá z daní v jakékoliv výši.
- U zaměstnanců je to však jinak, těm se nedaní pouze příspěvky do 3.500 Kč. Vše, co je nad, už podléhá zdanění. Příklad: Dostanete příspěvek na ubytování 5.000 Kč měsíčně. Prvních 3.500 Kč se nedaní a zbývajících 1.500 Kč se vám zdaní stejně, jako by to byly peníze navíc k výplatě.
» Nabídky práce, kde dostanete příspěvek na ubytování
Jaké další benefity si firmy mohou odečíst z daní
- Stravenky (firma si z daní odečítá maximálně 55 % hodnoty stravenky)
- Příspěvky na penzijní a životní pojištění
- Prodej výrobků firmy za zvýhodněné ceny pro zaměstnance