Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Finanční poradce spočítal, jestli se vám vyplatí dojíždět do práce

Tipy a články: Finanční poradce spočítal, jestli se vám vyplatí dojíždět do práce

Přes 300 tisíc lidí v Česku stráví jen na cestě do práce přes hodinu denně, někteří i déle. Kdy se vám vyplatí dojíždět za novou prací a kdy naopak nula od nuly pojde, nebo ještě hůř? Finanční poradce Pavel Šefl ví, jak si to můžete spočítat. 

21. 9. 2016

Jen 15 % rodinného rozpočtu

Necelá třetina Čechů patří k těm, kteří nejsou ochotní za prací dojíždět, ani se stěhovat. Vyplynulo to z průzkumu Prace.cz. Lidé uvedli, že si to nemohou dovolit z finančních důvodů nebo kvůli jiným závazkům.

Z čeho se vlastně skládají měsíční náklady průměrné rodiny a kolik z rozpočtu by měla ukrojit doprava? Podle finančního analytika Pavla Šefla z poradenské společnosti K2 Finance by náklady na dopravu rodině neměly ukrojit více než šestinu měsíčního rozpočtu, jelikož další stěžejní výdaje (nájem, energie, potraviny, pojištění, platby za telefon a internet, ošacení, kroužky pro děti, výlety atd.) ukrojí průměrné domácnosti více než 80 % čistého příjmu.

„Zdravé náklady na dopravu tak činí maximálně 15 % rodinného rozpočtu za měsíc,“ spočítal analytik.

  • Pokud je váš čistý příjem například kolem 15.000 Kč, neměli byste na dopravu do práce utratit měsíčně více než 2 300 Kč.

Jak ušetřit při dojíždění na 30 km?

„Cestování nesmí ruinovat rodinný rozpočet. Pokud se denně projede benzín za 250 až 400 korun, měsíčně to může být náklad až 8 000 korun,“ vysvětlil Pavel Šefl.

  • Kolik stojí cesta autem? Při spotřebě 7 litrů na 100 kilometrů a ceně benzínu cca 29 Kč za litr vyjde měsíčně jízda autem 30 kilometrů tam a zpět asi na  2 900 Kč.

Samozřejmě se najdou i jiné možnosti dojíždění než auto. Cestování vlakem nebo autobusem se zvýhodněným, například ročním jízdným, může ušetřit peníze. Jenže zase přicházejí nevýhody v podobě zpoždění spojů, omezeného jízdního řádu a celkově delší doby strávené na cestě.

  • Kolik stojí cesta vlakem? Při zakoupení čtvrtletní traťové jízdenky Českých drah, která stojí na 30kilometrovou vzdálenost 3 700 Kč, vychází měsíční jízdné na 1 233 Kč. Měsíční jízdné je ještě méně výhodné (1 400 Kč/30 km). Několik set korun můžete ušetřit například se slevou IN25, kdy si koupíte na tři měsíce kartu za 150 Kč a dostanete slevu 25 %. Na 30kilometrovou vzdálenost tak ušetříte měsíčně asi 300 Kč.

Jak daleko můžete dojíždět se svým platem?

  • „Z našich poznatků se lidem, kteří berou mezi 20 až 30 tisíci hrubého měsíčně, vyplatí denně dojíždět do krajských měst v jejich regionu, kde dojezdová vzdálenost nepřesáhne 30 kilometrů,“ řekl finanční poradce. A to ať vozem nebo veřejnou dopravou, vždy lidem zbude dostatek volných peněz na útratu. Odlišná je ale situace, pokud berou méně.
  • Při platu kolem 15 000 Kč hrubého je už dojíždění autem do krajského města existenčně nemožné (nájemné 6 000 – 7 000 Kč/měsíc, pojištění 500 – 1000 Kč/měsíc, účet za telefon a internet 500 Kč/měsíc, potraviny 5 000 Kč/měsíc).
  • Tento výpočet u někoho téměř vylučuje i použití hromadných prostředků k dojíždění, jelikož nejnižší sazby zvýhodněného jízdného vycházejí měsíčně na cca 900 − 1 200 Kč. Často je ale nutné kombinovat dopravu do města ještě s MHD, které vás doveze z nádraží do práce, kdy se při dvou jízdenkách denně měsíčně dostanete až na 500 Kč.
  • Ovšem zde už se projevují individuální rozdíly v celkovém výpočtu, někdo má nižší nájem, někdo menší dojezdovou vzdálenost atd. Celková bilance je ale taková, že při dojíždění do většího města s platem do 15.000 Kč nic neuspoříte. Naopak můžete končit v mínusu.
  • Pozitivnější situace je již u lidí, kteří berou 20 000 Kč hrubého za měsíc. Při počtech vyplývá, že jim při použití veřejné dopravy může z platu 16 000 čistého zbýt na vlastní spotřebu až 3000 Kč za měsíc. Ovšem pokud volí dopravu autem (3000 Kč/měsíc/30 km vzdálenost), zbude jim na vlastní spotřebu jen tisícovka.

Vyplatí se dojíždět z Ústí n. L. do Prahy?

A co dojíždění do hlavního města? Bydlíte například v Ústí nad Labem nebo Hradci Králové a uvažujete, že byste dojížděli do Prahy kolem 100 km?

Podle finančního poradce se to lidem ve střední příjmové vrstvě kolem 20 – 30 000 hrubého měsíčně až tak nevyplatí. V hlavním městě jsou sice vyšší platy, ale na obdobných pozicích ne o tolik. O co je plat vyšší, to zase lidé projedou v dražším jízdném nebo utratí za benzín. Proto je důležité si opět spočítat, jestli vám vyšší plat opravdu pokryje náklady na dopravu.

Některé firmy přispívají na dopravu

Že by firmy zaměstnancům poskytovaly peníze na dopravu, není tak časté. Podle průzkumu KPMG jsou takových podniků jen tři procenta. Tady je nabídka takových zaměstnavatelů.

Známé jsou tím například výrobní firmy, kde pracuje velké množství dělníků a firmám se vyplatí vypravovat svoz zaměstnanců autobusy.

Zkuste si o příspěvek na dojíždění požádat, tyto příspěvky si totiž firmy mohou odečítat z daňového základu, a tak jsou pro ně výhodné.

» Čtěte dále: Co vám firma může dát navíc k platu
Prace.cz

Kam dál?

Kalkulačka: kolik dostanete čistého

O kolik si říct na pohovoru?

Na jaké pozice se hlásit, když umíte administrativu

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz