Odepsali jste na inzerát, přišla vám automatická odpověď a tím to zhaslo. Že tuhle situaci dobře znáte? Nepropadejte špatné náladě. Firmám běžně trvá dva až tři týdny, než se ozvou s něčím konkrétním, například s pozvánkou na pohovor.
25. 2. 2014
Desítky uchazečů
Na některé vypsané pozice, například administrativní, běžně odpovídá několik desítek nebo i přes stovku zájemců. Pročíst všechny životopisy a motivační dopisy personalistům zabere určitý čas. Na první konkrétní odpověď od firmy tedy můžete čekat i dvě nebo tři neděle.
Technické profese
Ovšem ani lidé s úzkou profesní specializací nemají v tomto ohledu vyhráno. Na některá technická místa se hlásí třeba jen pár jednotlivců, kteří splňují náročné požadavky. V těchto případech firmy nechávají nábor otevřený déle a čekají, kdo se jim ještě ozve, aby měly z čeho vybírat. Výsledek pro uchazeče? Opět čeká, a to i několik týdnů.
Rada: nespamujte
Děkujeme, ale dali jsme přednost jinému uchazeči. To je formulace, kterou lidé shánějící práci nemají v oblibě. Jenže vzhledem k velké konkurenci na trhu práce s ní musejí víceméně počítat. Abyste zvýšili své šance, máme pro vás několik praktických rad:
Nereagujte na všechny inzeráty, které daná firma zveřejní
- Odpovídejte pouze na pozice, pro které splňujete vypsané požadavky (vzdělání, praxe, osobnostní charakteristiky).
- Reagujete bezhlavě na všechno? Personalisté si vás zařadí do škatulky Člověk, který neví, co chce. A váš životopis putuje rovnou do koše.
- Samozřejmě se může stát, že splňujete požadavky na více pozic, které firma obsazuje. Je ale nutné to dobře zdůvodnit v motivačním dopise. Tedy popsat, proč se hodíte na tu i na tu práci.
Zavolejte a zeptejte se
- Odpověděli jste na inzerát, poslali životopis i motivační dopis a nyní plánujete čekat, až se ozvou. Udělejte to trochu jinak. Den, dva po odeslání materiálů vytočte číslo a personalistovi zavolejte. Zeptejte se, jestli vše v pořádku dostal nebo zda nepotřebuje něco doplnit. Buďte milí, věcní. Hovor může trvat klidně jen minutu nebo dvě.
- Je vám to trapné? Tentýž pocit má naprostá většina lidí – nechtějí personalistu bombardovat. Jenže poměrně často (zejména u malých a středních firem) se stává, že uchazeč svým hlasem a sympatickým projevem personalistu zaujme natolik, že jej pozve na pohovor. Zavoláním se z vás totiž stává reálný člověk, zatímco s odeslaním životopisu jste jen jedním z anonymních uchazečů.
- Ale i tak to chce trochu citu a selského rozumu: personalistům nevolejte, pokud u inzerátu výslovně stojí: Nabídky posílejte pouze písemně.
Prace.cz