Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak dlouho budete čekat na odpověď firmy

Tipy a články: Jak dlouho budete čekat na odpověď firmy

Odepsali jste na inzerát, přišla vám automatická odpověď a tím to zhaslo. Že tuhle situaci dobře znáte? Nepropadejte špatné náladě. Firmám běžně trvá dva až tři týdny, než se ozvou s něčím konkrétním, například  s pozvánkou na pohovor.

25. 2. 2014

Desítky uchazečů

Na některé vypsané pozice, například administrativní, běžně odpovídá několik desítek nebo i přes stovku zájemců. Pročíst všechny životopisy a motivační dopisy personalistům zabere určitý čas. Na první konkrétní odpověď od firmy tedy můžete čekat i dvě nebo tři neděle.

Technické profese

Ovšem ani lidé s úzkou profesní specializací nemají v tomto ohledu vyhráno. Na některá technická místa se hlásí třeba jen pár jednotlivců, kteří splňují náročné požadavky. V těchto případech firmy nechávají nábor otevřený déle a čekají, kdo se jim ještě ozve, aby měly z čeho vybírat. Výsledek pro uchazeče? Opět čeká, a to i několik týdnů.

Rada: nespamujte

Děkujeme, ale dali jsme přednost jinému uchazeči. To je formulace, kterou lidé shánějící práci nemají v oblibě. Jenže vzhledem k velké konkurenci na trhu práce s ní musejí víceméně počítat. Abyste zvýšili své šance, máme pro vás několik praktických rad:

Nereagujte na všechny inzeráty, které daná firma zveřejní

  • Odpovídejte pouze na pozice, pro které splňujete vypsané požadavky (vzdělání, praxe, osobnostní charakteristiky).
  • Reagujete bezhlavě na všechno? Personalisté si vás zařadí do škatulky Člověk, který neví, co chce. A váš životopis putuje rovnou do koše.
  • Samozřejmě se může stát, že splňujete požadavky na více pozic, které firma obsazuje. Je ale nutné to dobře zdůvodnit v motivačním dopise. Tedy popsat, proč se hodíte na tu i na tu práci.

Zavolejte a zeptejte se

  • Odpověděli jste na inzerát, poslali životopis i motivační dopis a nyní plánujete čekat, až se ozvou. Udělejte to trochu jinak. Den, dva po odeslání materiálů vytočte číslo a personalistovi zavolejte. Zeptejte se, jestli vše v pořádku dostal nebo zda nepotřebuje něco doplnit. Buďte milí, věcní. Hovor může trvat klidně jen minutu nebo dvě.
  • Je vám to trapné? Tentýž pocit má naprostá většina lidí – nechtějí personalistu bombardovat. Jenže poměrně často (zejména u malých a středních firem) se stává, že uchazeč svým hlasem a sympatickým projevem personalistu zaujme natolik, že jej pozve na pohovor. Zavoláním se z vás totiž stává reálný člověk, zatímco s odeslaním životopisu jste jen jedním z anonymních uchazečů.
  • Ale i tak to chce trochu citu a selského rozumu: personalistům nevolejte, pokud u inzerátu výslovně stojí: Nabídky posílejte pouze písemně.

Prace.cz

Kam dál?

Časté chyby při hledání práce. Děláte je také?

Platí vás spravedlivě? Porovnejte si anonymně svůj výdělek

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz