Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak neklesat na mysli, když vám firmy neodpovídají

Tipy a články: Jak neklesat na mysli, když vám firmy neodpovídají

Bohužel je to dost časté. Uchazeč pošle životopis, motivační dopis a… celé to vyjde do ztracena. Některé firmy nepošlou ani obvyklé: „Děkujeme, ale dali jsme přednost  jinému uchazeči.“ Jak zůstat při hledání práce motivovaný, když vám firmy neodpovídají?

15. 5. 2015

1. Neberte si to osobně

Přesně tak, není to totiž o vás. Firma vystaví inzerát a přijde jí třeba 80 odpovědí. Místo, které nabízí, je ale jen jedno. Odmítli tedy nejen vás, ale i 79 dalších lidí – stejně dobrých nebo i lepších. Jistě, mohli vám alespoň poděkovat za zájem a napsat, že vybrali jiného uchazeče. Ale určitě nemějte pocit, že jste „k ničemu“.

2. Nepodléhejte negativismu

Mozek umí zrcadlit to, čím jej „krmíme“. Pokud se ráno budíte s tím, že svět stojí za starou bačkoru, práce není, zaměstnavatelé jsou gauneři a „tohle za mých mladých let nebývalo,“ zastavte se trochu. I když některé firmy „nemají čas“ poděkovat za váš zájem, neznamená to, že si tím musíte otrávit celý život.

Tip: Občas si od plic zanadávat a ulevit, možná se i trochu politovat – to je zdravé. Ovšem pozor, aby se negativismus nestal odpovědí na všechno.

3. Hledejte sympatické firmy

Mnoho uchazečů hledá metodou „kobercový nálet“. Ráno otevřou Prace.cz, nastartují e-mail a odpovídají na jednu nabídku za druhou. Pozor na to. Zní to sice jako paradox, ale pokud hledáte „cokoliv“, nenajdete pravděpodobně nic moc.

Nedívejte se proto jen na název pozice, ale i na zaměstnavatele. Znáte danou firmu? Jak na vás její značka působí? Než na inzerát odpovíte, firmu si vygooglujte: čím se zabývá, co o sobě na webu prozrazuje, jak komunikuje se zákazníky? Našli jste o ní třeba nějaké články v médiích? Nebo videa na YouTube?

Tip: Ve chvíli, kdy narazíte na sympatickou firmu, ve které byste opravdu rádi pracovali, motivační dopis se vám bude psát mnohem lehčí rukou. A právě takový zaujme.

4. Zavolejte jim a zeptejte se

Je to 14 dní, co jste poslali životopis a odpověď nikde. Zavolejte nebo napište do firmy sami. Připomeňte se: před dvěma týdny jste reagovali na tu a tu nabídku a nedostali jste reakci. „Možná po telefonu zapůsobí vzájemné sympatie a firma vás pozve na pohovor,“ říká Jana Bártíková z projektu Získám dobrou práci.

„Mně osobně se to kdysi stalo také. Volala jsem a ptala se, jestli dostali můj životopis a zda je vše v pořádku. Ukázalo se, že ho nemají. Poslala jsem tedy životopis znovu a tři dny na to mě pozvali na pohovor,“ dodává.

» Nevzdávejte to! Tady jsou nové nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz