Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak neklesat na mysli, když vám firmy neodpovídají

Tipy a články: Jak neklesat na mysli, když vám firmy neodpovídají

Bohužel je to dost častý obrázek. Uchazeč pošle životopis, vyšperkuje motivační dopis do dokonalosti a… celé to vyjde do ztracena. Některé firmy totiž nepošlou ani obvyklé: Děkujeme, ale dali jsme přednost někomu jinému. Neklesejte na mysli, když vám firmy neodpovídají.

Jak (ne)chutná odmítnutí

Psychika lidí, kteří intenzivně hledají práci, tím dostává pořádně zabrat. Odmítnutí nikomu nechutná dvakrát dobře a ignorace už vůbec ne. Prace.cz má proto 4 rady, jak zůstat při hledání práce motivovaný, i když vám firmy neodpovídají.

1. Neberte si to osobně

Přesně tak, není to totiž o vás. Firma vystaví inzerát a přijde jí třeba 80 odpovědí. Místo, které nabízí, je ale jen jedno. Odmítli tedy nejen vás, ale i 79 dalších lidí – stejně dobrých nebo i lepších. Jistě, mohli vám alespoň poděkovat za zájem a napsat, že vybrali jiného uchazeče. Ale určitě nemějte pocit, že jste „k ničemu“.
Tip: To, jak vypadá a působí váš životopis, je klíčové: vylepšete si jej

2. Nekoupejte se v negativismu

Mozek umí zrcadlit to, čím jej „krmíme“. Pokud se ráno budíte s tím, že svět stojí za starou bačkoru, práce není, zaměstnavatelé jsou gauneři a „tohle za mých mladých let nebývalo,“ zastavte se trochu. Napustili jste si zatuchlý bazének negativismu až po okraj a teď se v něm pěkně rochníte. I když některé firmy „nemají čas“ poděkovat za váš zájem, neznamená to, že si tím musíte otrávit celý nynější život.
Tip: Občas si od plic zanadávat a ulevit, možná se i trochu politovat – to je zdravé. Ovšem pozor, aby se negativismus nestal vaším druhým jménem.

3. Hledejte sympatické firmy

Mnoho uchazečů hledá metodou „kobercový nálet“. Ráno otevřou Prace.cz, nastartují e-mail a odpovídají na jednu nabídku za druhou. Pozor na to. Zní to sice jako paradox, ale pokud hledáte „cokoliv“, nenajdete pravděpodobně nic moc.
Nedívejte se proto jen na název pozice, ale i na zaměstnavatele. Znáte danou firmu? Jak na vás její značka působí? Než na inzerát odpovíte, firmu si vygooglujte: čím se zabývá, co o sobě na webu prozrazuje, jak komunikuje se zákazníky? Našli jste o ní třeba nějaké články v médiích? Nebo videa na Youtube?
Tip: Ve chvíli, kdy narazíte na sympatickou firmu, ve které byste opravdu rádi pracovali, motivační dopis se vám bude psát mnohem lehčí rukou. A právě takový zaujme.

4. Zavolejte jim a zeptejte se

Je to 14 dní, co jste poslali životopis a odpověď nikde. Zavolejte nebo napište do firmy sami! Připomeňte se: před dvěma týdny jste reagovali na tu a tu nabídku a nedostali jste reakci. „Možná po telefonu zapůsobí vzájemné sympatie a firma vás pozve na pohovor,“ říká Jana Bártíková z projektu Získám dobrou práci.
„Mně osobně se to kdysi stalo také. Volala jsem a ptala se, jestli dostali můj životopis a zda je vše v pořádku. Ukázalo se, že ho nemají. Poslala jsem tedy životopis znovu a tři dny na to mě pozvali na pohovor,“ říká.
Jana Kutarňová
jana.kutarnova@prace.cz

Kam dál?

Prace.cz se mění, aby se vám hledalo co nejlépe

5 zbytečných chyb, které možná máte v životopise

Jak dlouho budete čekat na odpověď firmy

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz