Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak přežít první týden v nové práci

Tipy a články: Jak přežít první týden v nové práci

Nastupujete na nové místo? Gratulujeme. A přinášíme 5 rad, jak těch prvních pár stresujících dní úspěšně zvládnout.

28. 6. 2013

1. Přijďte včas

Přijít do nové práce pozdě hned první den je tabu. Vytvoříte o sobě dojem, že jste nezodpovědní. A to určitě nechcete. Raději se dostavte o pár minut dřív – na recepci se ohlašte pět až deset minut před začátkem pracovní doby.

2. Nezapomeňte žádné doklady

První den budete podepisovat spoustu dokumentů – pracovní smlouvu, doklady o převzetí firemního majetku a podobně. Mějte proto s sebou všechny doklady – nejen občanský průkaz, ale i zápočtový list z předchozího zaměstnání nebo výpis z trestního rejstříku. Raději se personalisty ještě před nástupem zeptejte, co od vás bude potřebovat.

3. Supermana nechte doma

Během úvodního zaškolování nepředstírejte, že něčemu rozumíte, když to není pravda. Pokud něco nechápete, slušně se zeptejte a nechte si to vysvětlit. V prvních dnech dostáváte čas, abyste zvládli všechny důležité postupy a mohli co nejrychleji najet na plné pracovní tempo. Právě teď je příležitost zeptat se, pokud v něčem plavete, tak toho využijte.

4. Pamatujte si jména

Nikdo neočekává, že si hned první den zapamatujete jména všech lidí, kteří s vámi pracují. Při představování se ale soustřeďte na to, abyste si jména kolegů co nejlépe nahráli do paměti. A to hlavně těch, se kterými budete přicházet denně do styku. Větu: „Promiňte, ale zapomněl jsem, jak se jmenujete a na jaké pozici tu pracujete,“ nikdo neslyší rád.

5. Držte se raději zpátky

Prvních pár týdnů buďte spíše pozorovatelem. Sledujte, jaké vztahy mezi sebou kolegové mají, jak spolu mluví, jaké mají zvyklosti (například kdy odcházejí na oběd). Pokud chcete do týmu zapadnout, vyhněte se jako nováček jakémukoliv poučování nebo zavádění „zlepšováků“. Neříkejte věty jako: Ale v minulé práci jsme to dělali jinak! Neúčastněte se ani pomlouvání nadřízených nebo ostatních kolegů. Zrovna tak nepomlouvejte firmu, ve které jste pracovali předtím.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz