Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Kolegové, se kterými se těžko vychází (a co na ně tedy platí)

Tipy a články: Kolegové, se kterými se těžko vychází (a co na ně tedy platí)

Také máte mezi kolegy Bručouna nebo Pečlivce? Pracovat s některými lidmi stojí spoustu nervů. A nejhorší je, když si to člověk tahá domů, tedy nad problémovými kolegy přemýšlí i po pracovní době. Přitom poradit si s některými typy otravů není až tak složité. Přečtěte si, co na ně platí.

18. 4. 2017

1. Bručoun

Jeho typická věta: „No jak chcete, ale já si myslím, že to nebude fungovat.“

Je neustále negativně naladěný. Někdy vám připadá, že snad dostává zvláštní příplatky za šíření špatné nálady. Nesnáší změny a snaží se jim vyhnout. Znervózňuje ho, že by měl opustit bezpečí zajetých kolejí a učit se něco nového. Právě z jeho úst často uslyšíte větu: „Ale tady se to vždycky dělalo takhle!“

  • Jak na něj: Bručounství je trochu jako infekce. Stačí chvíle v přítomnosti takového člověka a hned se cítíte také pod psa. Proto je lepší držet si od kolegy určitý odstup. Když Bručoun tvrdí, že něco nejde, můžete mu říct něco ve stylu: „Dobře, to je tvůj názor, ale já to přesto zkusím.“ A pak si jít po svých. Tím mu dáte najevo, že se jeho negativismem nenecháte nakazit.
  • Co nefunguje: Myslet si, že ho změníte. Tedy snažit se mu ukazovat svět z té lepší stránky a každou jeho černou myšlenku převracet na pozitivní.

2. Ztracen v nesnázích

Jeho typická věta: „Prosím tě, nevíš, jak se dělá tohle?“

Stoprocentně na něj sedí rčení, že mu podáte prst a on utrhne celou ruku. Jednou mu s něčím pomůžete a on už vám navždy bude ťukat na rameno, abyste pomohli znovu. Často jsou to věci, které by Ztracen v nesnázích v klidu zvládl sám. Jenže proč se namáhat, že… Tento kolega má skvěle nacvičený bezradný kukuč, kterým se snaží vzbuzovat soucit.

  • Jak na něj: Slovo „ne“ lidem obvykle nejde moc přes pusu. A právě na to Ztracen v nesnázích spoléhá – že vám bude hloupé ho odmítnout. Pokud nemáte v povaze, abyste ho poslali někam, jděte na to oklikou: „Promiň, Jardo, ale teď vážně nemůžu. Zkus tentokrát říct někomu jinému, jo?“ Kolega se bude tvářit kysele, ale to je tak všechno. Jakmile zjistí, že jste ho přestali podporovat, brzy dá pokoj (a nejspíš si najde jinou oběť).
  • Co nefunguje: Myslet si, že když mu nyní, po 85. a už opravdu naposledy pomůžete, dojde mu to a přestane otravovat.

» Podívejte se, koho firmy hledají

3. Narcis

Jeho typická věta: „Je to přesně tak, jak jsem říkal.“

Já, já, já. Narcisové jsou sólisté, kteří chtějí, aby na ně ostatní pohlíželi jako na ty, kteří všechno vymysleli a zařídili (sami a naprosto geniálně, samozřejmě). Tento kolega bez nadsázky doufá, že každý jeho nápad vejde do dějin. Narcis je opak týmového hráče, raději si hrabe na vlastním písečku. Miluje pozornost, proto většinou mluví hlasitě, hází vtípky a vyžívá se v poučování.

  • Jak na něj: Na rovinu říkáme, že těžko. Někdy uděláte nejlíp, když přistoupíte k osvědčenému: nechat ho tzv. vykecat a myslet si své. Narcisové jsou těžký oříšek. Tváří se jako kingové, přitom jejich touha vyniknout často pochází z pocitu méněcennosti. Tito lidé se kdysi snažili překročit svůj stín, jenže to přehnali a přetočili se do opačného extrému. Někde uvnitř je ale pořád ta malá dušička, která kňourá: Bojím se, že nestojím za nic.
  • Co nefunguje: Vysmívat se mu, shazovat ho, snažit se mu srazit hřebínek. Narcis se jen zatvrdí a nedomluvíte se s ním už vůbec.

4. Pečlivec

Typická věta: „Pořád to ještě není ono, nezdá se ti?“

Pečlivec, puntičkář, detailista. Nezáleží, jak ho pojmenujeme. Tento kolega chce mít vše naprosto perfektní. Pokud něco vytváříte ve více lidech, většinou se čeká právě na Pečlivce, který do nekonečna ladí svou část. Je schopný hodit téměř hotovou práci do koše a začít znovu. Když mu řeknete, že už je to dobré a takhle to stačí, vyrazí mu krůpěje potu: „No to ani náhodou! Copak nevidíš tuhle tečku?“ Dokud se týrá honbou za dokonalostí takto sám, je to ještě dobré. Horší je, když to přenáší i na ostatní a dusí lidi kvůli nesmyslům. A pokud je Pečlivec přímo váš šéf? Ajajaj.

  • Jak na něj: Pečlivec nedokáže rozlišovat mezi „špatně“ a „jinak“. Takže i když jsou věci dobré a funkční, chce je raději předělat, protože věří, že to zvládne líp. Nenechte se uvrtat do jeho světa, kde 99 % je pořád málo. V kontaktu s Pečlivcem myslete hlavně na sebe. Můžete si vyslechnout jeho názor, co by se dalo udělat jinak, ale není vaše povinnost mu pokaždé vyhovět. Přece už také máte nějaké zkušenosti a dokážete poznat, kdy je výsledek práce dobrý, nebo kdy je vážně lepší hodit ho do stoupy.
  • Co nefunguje: Myslet si, že když mu toho naložíte hodně, pochopí, že to nezvládne a přestane lpět na dokonalosti. Kdepak. Pečlivci jen bude trvat déle, než perfektního stavu (ze svého pohledu) dosáhne.

5. Drbna

Typická věta: „Víš, co mě teď úplně dostalo?“

Dnes drbe o Andree s vámi a zítra s Andreou o vás. Přátelství, která si drbny v práci vytvářejí, bývají čiště účelová. Lidé jsou pro ně jen potenciálními informátory. Pikantní historky ze soukromí nebo zaručené zprávy o tom, co bude s firmou, Drbna nesbírá ani tak proto, že by ji skutečně zajímaly. Miluje hlavně ten pocit, že ví něco dříve než ostatní. Když se chce dozvědět něco nového, hází nenápadné udičky: „Co si myslíš o tom, jak Andrea měla ten problém s dodavatelem?“

  • Jak na ni: Dávejte si pozor, co jí říkáte. Z vaší nenápadné poznámky dokáže vytvořit neuvěřitelnou konstrukci. Také ji „nekrmte“ doplňujícími otázkami. Slušně se omluvte, že nemáte čas nebo o zmíněné situaci stejně nic nevíte.
  •  Co nefunguje: Snažit se již obíhající drby vyvracet a uvádět na pravou míru. I když to vnímáte jako velkou nespravedlnost, skutečně to bývá tak, že za dva dny o tom už nikdo neví.

» Podívejte se, koho firmy hledají

Prace.cz

Kam dál?

Platí vás, jak mají? Porovnejte si anonymně plat

Tipy, jak zazáříte ve zkušební době

6 příběhů lidí, kteří mají rádi svou práci

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz