Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Maminka na rodičovské založila firmu, šije originální doplňky

Tipy a články: Maminka na rodičovské založila firmu, šije originální doplňky

Rodičovská dovolená nemusí znamenat kariérní stopku. Naopak – přibývá žen, které tuto životní etapu využijí ke startu vlastního malého podnikání. Odhodlala se k tomu například Libuše Čehylová z Prahy. Pustila se do výroby originálních textilních doplňků – a z koníčku se stala obživa.
↑ Libuše Čehylová začala na rodičovské dovolené podnikat. Na snímku s rodinou.

Děsila se návratu do práce

Barevné kosmetické taštičky, oboustranné čelenky či pouzdra na mobilní telefony začala Libuše Čehylová šít na rodičovské dovolené původně jen pro zábavu. Zájem o hezké textilní doplňky však brzy překročil okruh jejích kamarádek a známých. A tak vznikla značka Libuschka.
„Mám dvě malé dcery – sedmiletou Kamilku a pětiletou Moničku. Po rodičovské dovolené jsem se děsila nástupu do práce. Ne kvůli práci samotné, ale kvůli tomu, zda vůbec bude možné časově zkombinovat péči o děti s osmihodinovým pracovním úvazkem,“ vypráví Libuše Čehylová. Před mateřskou pracovala jako manažerka ve výstavnictví – organizovala různé výstavy a veletrhy. Návrat ke kancelářské práci si dnes už nedovede představit.

Podnikání? Hlavně svoboda

„Podnikání mi dalo obrovskou svobodu. Také jsem se musela naučit určitou dávku systematičnosti a trpělivosti, která mi v běžném životě občas chybí. Na druhou stranu mi vzalo spoustu času, protože často pracuji více než v zaměstnání. Ale když to všechno hodím do kolonek Má dáti – Dal, pořád převažují plusy nad mínusy,“ říká Libuše.
A jak to všechno začalo? Na rodičovské dovolené se pustila do výroby oboustranných veselých čelenek pro děti i dospělé. Nejprve je nosily její dcerky, poté děti kamarádek a nakonec ji napadlo vystavit pár kousků na prodejní portál Fler. „Velmi rychle se prodaly. Nápad zkusit se šitím autorských doplňků živit byl na světě,“ shrnuje podnikatelka.

Uspěla v podnikatelské soutěži

Loni se přihlásila do soutěže pro začínající podnikatele Rozjezdy roku, kterou pořádá T-Mobile. „Nejdřív jsem se ani hlásit nechtěla, ale nakonec jsem si řekla, že nemám co ztratit. To, že jsem se v pražském kole umístila na krásném třetím místě a že jsem slyšela názory odborné poroty na své podnikání, mě utvrdilo v tom, že mohu uspět. A musím říct, že díky této soutěži a hlavně mediální podpoře se mi opravdu začalo víc dařit,“ říká Libuše.

Zaměstnává další maminky

Do budoucna plánuje rozšiřovat sortiment a také si založit vlastní e-shop. „Hodně toho šiju sama, ale také jsem do svého týmu přibrala pár lidí, především z okruhu svých známých. Jedná se hlavně o maminky na rodičovské dovolené, protože z vlastní zkušenosti vím, jak je s malými dětmi těžké přivydělat si pár korun a přitom být se svými dětmi. Domácí práce pro ně  bohužel na trhu práce téměř není, nebo je až směšně málo placená,“ podotýká podnikatelka.
Jana Kutarňová
jana.kutarnova@prace.cz

Kam dál?

Nejnovější nabídky práce

O kolik si říct na pohovoru

Jak obrátit ve výhodu, že je vám přes 50?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz