Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Maturita při práci: dá se zvládnout?

Tipy a články: Maturita při práci: dá se zvládnout?

Lidé se základním vzděláním nebo výučním listem mohou při pročítání pracovních inzerátů propadat skepsi. Mnoho zaměstnavatelů totiž požaduje minimálně maturitu. Přihlásit se k dálkovému studiu můžete v jakémkoliv věku.

15. 7. 2013

↑ Vyšší vzdělání vám otevře cestu k zajímavým nabídkám práce.

1. Jak dlouho dálkové maturitní studium trvá?

Záleží, jestli chcete absolvovat nástavbu nebo celý studijní obor. Nástavbové studium trvá dva až tři roky. Hodí se pro ty, kteří už mají výuční list a chtějí si rozšířit a doplnit vzdělání v oboru, kterému se věnují.
Studovat dálkově celý obor zabere 5 let. Přihlásit se mohou ti, kteří mají jen základní vzdělání. Pětileté studium při práci vyhledávají i lidé, jejichž výuční list je už poněkud staršího data a oni se potřebují zorientovat v novém oboru od začátku.

2. Kolik času mi studium zabere?

Střední školy nabízejí dospělým studentům většinou kombinovanou formu studia. Znamená to, že do školy přijdete třeba jednou za 14 dní v sobotu nebo jednou týdně na odpoledne a večer. Během této doby vám učitelé vyloží nejzákladnější učivo a zadají úkoly. Předpokládá se však, že se studiu budete věnovat také samostatně ve svém volnu. Během dálkového studia se budete učit stejné předměty a mít stejné zkoušky jako studenti denní formy studia.

3. Kolik maturita při práci stojí?

Se školným se setkáte na soukromých i veřejných školách. Rok studia stojí většinou mezi 8 až 18 tisíci korunami. Některé střední školy nabízejí splátkové kalendáře nebo slevy při zaplacení školného s předstihem.

4. Konají se přijímací zkoušky?

Jak kde. Velká část škol však dálkové studenty nabírá bez zkoušek. Školy, které na jaře nenaplnily kapacitu, vypisují druhá a další kola přijímacího řízení. Zájemci se tak mohou hlásit ještě v průběhu července a srpna a v září už sedět v lavicích.

5. Budu muset dělat státní maturitu?

Ano. Státní maturita zahrnuje zkoušku z českého jazyka a poté volitelně buď z cizího jazyka nebo matematiky. Kromě toho škola stanovuje takzvanou profilovou část maturity, například z odborných předmětů. Někde studenti vypracovávají a obhajují také maturitní práci – například odborný projekt.

6. Bude mi 50 let. Vyplatí se mi vůbec ještě studovat?

Pokud máte kvůli nedostatečnému vzdělání problém sehnat práci, tak rozhodně. Mnozí zaměstnavatelé navíc ocení, že jste se ke studiu i ve vyšším věku odhodlali a udělali něco pro to, abyste se přizpůsobili novým požadavkům trhu práce. Díky studiu si rozšířite obzory a poznáte nové lidi. Zmínka o maturitě také podstatně vylepší váš životopis.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz