Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Musí firma nabídnout propuštěnému náhradní místo?

Tipy a články: Musí firma nabídnout propuštěnému náhradní místo?

Dostal jsem výpověď pro nadbytečnost. Vím však, že se ve firmě nachází několik volných míst, která bych mohl bez problémů zastávat. Mám pro ně odpovídající vzdělání i zkušenosti. Musí mi zaměstnavatel některou z pozic nabídnout?

1. 2. 2013

↑ Propustili vás, přitom víte, že ve firmě volná místa jsou?

Nárok bohužel nemáte

Lidé, jejichž místo firma zrušila a oni dostali výpověď pro nadbytečnost, mají ze zákona nárok na odstupné. Ovšem na náhradní práci nikoliv. A to ani když zaměstnavatel odpovídající neobsazená místa v danou chvíli má. V lednu 2013 to konstatoval Nejvyšší soud v Brně.

Nižší soudy: firma muže měla přeřadit

Před časem se na nižší soudy obrátil muž, který pracoval jako systémový administrátor. Firma se pak rozhodla jeho místo zrušit a propustila jej pro nadbytečnost. Muž se později dozvěděl, že zaměstnavatel měl v okamžiku předání výpovědi několik volných pozic s podobnou pracovní náplní. Šlo o místa jako Specialista bezpečnosti IT nebo Inženýr aplikačního vývoje, které by propuštěný zaměstnanec mohl bez potíží vykonávat.

Nabídková povinnost už několik let neplatí

Dvě předchozí soudní instance daly nespokojenému IT odborníkovi za pravdu – firma ho prý měla na jedno z neobsazených míst přeřadit. Nejvyšší soud ale v lednu oba rozsudky zrušil jako nesprávné a vrátil k novému projednání.

Nejvyšší soud rozhodnutí opřel o to, že od 1. ledna 2007 už zákoník práce neobsahuje takzvanou nabídkovou povinnost. Znamená to, že zaměstnavatel může dát pracovníkovi výpověď, i když má možnost ho dále zaměstnávat a přidělovat mu práci.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz