Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Nedobrovolně z práce odchází jen třetina lidí

Tipy a články: Nedobrovolně z práce odchází jen třetina lidí

Pouze deset procent lidí opouští své pracovní místo „ve zlém“. Většinou se zaměstnanci a zaměstnavatelé dokážou na výpovědi dohodnout bez vyhrocených emocí. Ukázal to nový průzkum portálu Prace.cz, do kterého se zapojilo 2057 uchazečů o zaměstnání. Šetření zjišťovalo, za jakých okolností lidé opustili své poslední zaměstnání.

8. 8. 2013

↑ Jen jeden z deseti opouští zaměstnání „ve zlém”.

Většinou se dohodli

V polovině případů dali lidé výpověď sami nebo se na odchodu s nadřízeným domluvili. Dvacet procent lidí obdrželo od zaměstnavatele výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a odstupným. Velmi konfliktní odchody, včetně situací, kdy lidé museli skončit z hodiny na hodinu, se týkaly pouze desetiny případů.

Vypršela smlouva na dobu určitou

Podle zmíněného průzkumu tak z posledního zaměstnání nedobrovolně odešlo jen 30 procent lidí. Další zhruba pětina neměla moc na vybranou – skončila jim totiž platnost smlouvy na dobu určitou a zaměstnavatel se rozhodl ji neprodloužit.

Dobrovolné odchody převažují

„Navzdory obecně vžitému přesvědčení dobrovovolné odchody ze zaměstnání převažují nad jednostrannými rozhodnutími firem,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik portálu Prace.cz. Zaměstnanci, kteří se rozhodnou podat výpověď sami, tak podle něj často činí kvůli nevyhovujícím pracovním podmínkám.

Založte si Agenta a hledejte novou práci

Podávat s horkou hlavou výpověď, když ještě nemáte nic jistého, se ale nemusí vyplatit. Sehnat novou práci může trvat i několik měsíců. Proto si nejdřív nezávazně založte našeho Agenta – virtuálního pomocníka, který bude pracovní inzeráty pročesávat podle vámi zadaných požadavků. Zajímavé nabídky vám pak pošle do mailu. Průběžně také můžete sledovat pracovní nabídky na Prace.cz – přibývají každý den. Hledat můžete i podle regionu, který vás zajímá.

Stáhněte si vzor výpovědi

V případě, že podáváte výpověď, ohlídejte si, abyste v ní měli všechny náležitosti. Stáhněte si vzor výpovědi, vyplňte ji a vytiskněte ve dvou kopiích. Jednu kopii si nechte podepsat od nadřízeného a pečlivě schovejte.

Kdy je potřeba mít důkazy

S horkou hlavou ale někdy výpovědi rozdávají i zaměstnavatelé. To například, když pracovník opakovaně neplní své povinnosti nebo udělá závažnou chybu. Podle zákoníku práce je možné z těchto důvodů předat i okamžitou výpověď, ale zaměstnavatel k tomu musí mít pádné důkazy, jak vysvětluje právník Jakub Tomšej z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:

„Bude-li se zaměstnanec bránit proti výpovědi soudní cestou, může v případě úspěchu dosáhnout návratu do práce a také toho, že mu zaměstnavatel kromě nákladů soudního řízení bude muset uhradit i náhradu mzdy za celé období sporu,“ říká Jakub Tomšej. Pokud firma propustí zaměstnance kvůli závažnému porušení povinností, musí v případném soudním sporu dokázat, že k tomu skutečně došlo. „Nezajistí-li si zaměstnavatel včas dostatečné důkazy, je možné že kvůli tomu řízení prohraje,“ dodává Jakub Tomšej.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz