Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Nemoc ve zkušební době: jsem chráněn proti výpovědi?

Tipy a články: Nemoc ve zkušební době: jsem chráněn proti výpovědi?

Nastoupil jsem do nové práce, kde mi začala běžet tříměsíční zkušební doba. Jenže jsem onemocněl a část zkušebky strávil doma v posteli na neschopence. Teď nevím, kdy mi vlastně zkušební doba skončí. Kdy se můžu přestat obávat, že mě zaměstnavatel může propustit bez udání důvodu?

 

První dva týdny platí ochrana

Pokud zaměstnanec ve zkušební době onemocní, je chráněn před skončením pracovního poměru ve zkušební době a zaměstnavatel ho tedy nesmí propustit. To ale platí jen prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti.

Pokud zaměstnanec marodí i 15. kalendářní den, zaměstnavatel už mu může domů poslat vyrozumění o zrušení jeho pracovního poměru.

Zkušební doba se prodlužuje

Pokud byste tedy v rámci zkušební doby například tři týdny promarodil, platí, že zaměstnavatel váš pracovní poměr první dva týdny skončit nemohl, od začátku třetího ale už ano. Zároveň platí, že původně sjednaná zkušební doba se o tři týdny prodlužuje a okamžitého zrušení se tak můžete obávat ještě o něco déle.

Příklad: nastoupili jste 1. května se zkušební dobou na tři měsíce. V květnu jste strávili 9 dní na nemocenské. Původně měla zkušební doba uplynout 31. července, ale kvůli nemoci se prodlouží až do 9. srpna.

Na druhou „zkušebku“ nepřistupujte

Jiný způsob prodloužení zkušební doby než výše uvedený zákoník práce nepřipouští. V praxi se toto omezení někdy obchází tak, že po skončení zkušební doby zaměstnavatel požaduje, aby zaměstnanec souhlasil se skončením pracovního poměru dohodou a s uzavřením nové pracovní smlouvy – opět se zkušební dobou. Tento postup ale není podle převažujících názorů v souladu s právem a případné zrušení pracovního poměru v takové „druhé“ zkušební době by tak bylo s největší pravděpodobností neplatné.

Jakub Tomšej, Petra Zaoralová, CMS Cameron McKenna

 

Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.

 

Kam dál?

Kalkulačka: výpočet nemocenské

Dostal jsem vytýkací dopis. Co mě čeká?

Brigád je více než loni. Přivýdělek hledejte už teď

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz