Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > O jaký plat nebo mzdu si říct na pohovoru?

Tipy a články: O jaký plat nebo mzdu si říct na pohovoru?

Pokud se na jednání o výdělku nepřipravíte, hrozí, že na pohovoru zapadnete do jedné ze dvou nepříjemných pastí. Buď si řeknete moc, personalista vám vlažně poděkuje za zájem a vyprovodí vás ze dveří. Anebo se naopak podceníte a řeknete si málo.

21. 8. 2013

↑ Se mzdou je to těžké: jak si neříct málo ani moc?

Tajné české platy

V Česku není zvykem výši platu sdělovat ostatním – maximálně tak rodinným příslušníkům nebo nejbližším přátelům. Některé firmy přímo do pracovních smluv dávají povinnost o výši výdělku mlčet. Zrovna tak ve většině inzerátů konkrétní částka chybí.

Pomůže dotazník Prace.cz

Jenže kolik to je, ta „odpovídající odměna“? Vodítko vám může dát služba porovnání platů na Prace.cz. Vyplňte dotazník a během pár minut zjistíte, kolik vydělávají lidé ve stejném oboru, profesi a regionu. Dotazník je anonymní.

Další rady pro vyjednávání o platu

Na pohovoru se nesluší začínat s otázkou na výši mzdy jako první – počkejte, až se zeptá personalista. Ten bude pravděpodobně chtít vědět, kolik si představujete. Ještě před pohovorem si proto podrobně sepište veškeré osobní i rodinné výdaje, které musíte každý měsíc platit: nájem, energie, vzdělání pro děti, benzín, pojištění, oblečení, koníčky, dluhy.

15 až 20 procent navrch

Vyjde vám „částka přežití“. K té si připočtěte 15 až 20 procent navrch – vyjde vám plat, se kterým můžete slušně žít. Samozřejmě to ale automaticky neznamená, že si takovou mzdu skutečně vyjednáte.

Záleží i na benefitech

Pokud vám zaměstnavatel nemůže nabídnout, kolik si představujete, zeptejte se na firemní benefity: vzdělávání, stravenky, poukázky na sportovní a kulturní akce. Zvažte také, jestli se vám z dlouhodobého pohledu nevyplatí danou práci i tak vzít – třeba je to místo, díky kterému časem získáte lepší kariéru.

Prace.cz

Kam dál?

Porovnejte si výdělek

Nedobrovolně z práce odchází jen třetina lidí

Jak se připravit na pohovor

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz