Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Příběh našeho čtenáře Pavla: Čím si zbytečně kazil životopis?

Tipy a články: Příběh našeho čtenáře Pavla: Čím si zbytečně kazil životopis?

Do redakce nám občas chodí e-maily od vás, čtenářů portálu Prace.cz. Posíláte nám své životopisy a ptáte se, co v nich můžete zlepšit. Pokud víme, rádi odpovíme. A moc nás těší, když nám po čase dáte vědět: úpravy zabraly, našel jsem práci. Přesně takový je příběh čtenáře Pavla (24). Čím si v životopise zbytečně škodil?

↑ Někdy stačí malá změna a životopis vzbudí zájem.

Nikde ho nechtěli

Pavel žije v jednom menším městě, udělal si maturitu na odborné škole a letos oslaví 25. narozeniny. Před časem ztratil zaměstnání. „Novou práci hledám už několik měsíců a pořád nic, tedy pokud nepočítám nárazové brigády. Dlouhodobě se ale takhle žít nedá,“ napsal nám Pavel. Svou situaci tehdy viděl jako zoufalou. „Hlásím se na všechny možné pozice, ale většinou mi ani neodepíšou,“ svěřil se.

Pavlův životopis „s tajenkou“

Pavek k e-mailu přiložil životopis. Hned po prvním přečtení bylo jasné, v čem je problém: to nejzajímavější se krčilo až na konci. Jenže CV není severská detektivka - „pointu“ je nutné prozradit co nejdříve.

Dvě třetiny Pavlova životopisu zabíraly údaje o vzdělání a praxi v zákaznických centrech a na recepcích. Teprve poslední třetina životopisu schovávala informaci, že Pavel mluví rusky na úrovni rodilého mluvčího a může se pochlubit vysoce pokročilou znalostí angličtiny, podpořenou mimo jiné pracovním pobytem v zahraničí.

První rada pro Pavla: to hlavní patří nahoru

Doporučili jsme Pavlovi, aby své jazykové znalosti vypíchl už na začátek životopisu. Například, aby na úvod napsal krátký odstavec o 3 až 5 větách. V odstavečku se stručně představí, napíše, co umí nejlépe a v čem se odlišuje od ostatních a také, co by chtěl v dané firmě dělat.

Druhá rada pro Pavla: nehledat cokoliv

Pavel v e-mailu zmínil, že shání už v podstatě jakoukoliv práci, ale firmy mu často ani neodpoví. Poradili jsme mu, aby k hledání práce nepřistupoval jako ke střílení šípů na všechny strany, ale vybíral si pouze nabídky, kterým vyhovuje z hlediska vzdělání a praxe a které jej zajímají. Pavel má kromě skvělé znalosti jazyků bohaté zkušenosti se zákaznickým servisem. Co spojit obě věci dohromady a poohlédnout se třeba po místě v cizojazyčném klientském centru?

Třetí rada pro Pavla: pomocníci Prace.cz

Pavel akutně hledal nové uplatnění. Poradili jsme mu, ať si určitě založí agenta Prace.cz – pomocníka, který mu bude zajímavé nabídky posílat přímo do e-mailu. Další možností je vyplnit si na Prace.cz online životopis a kliknout na jeho zveřejnění personalistům. Ti se pak mohou ozvat s nabídkou napřímo.

Štastný konec: našel práci

O dva týdny později nám do redakce přišla dobrá zpráva: Pavel životopis upravil a před pár dny úspěšně prošel pohovorem na pozici, která jej zajímala. „Od pondělka nastupuju,“ zněl už o poznání optimističtěji závěr jeho druhého e-mailu.

Jana Kutarňová
jana.kutarnova@prace.cz

Kam dál?

Jak napsat životopis a motivační dopis?

O kolik si říct na pohovoru? Zjistěte to

Co dělat, když nesplňujete všechny požadavky

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz