Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Proč měníte práci? Poradíme, co na tuto otázku odpovědět

Tipy a články: Proč měníte práci? Poradíme, co na tuto otázku odpovědět

„Co vás vedlo k opuštění předchozí práce?“ Záludná otázka, která na pohovoru dřív nebo později zazní. Co na ni odpovědět?

↑ Pozor, ať si nevhodnou odpovědí nezhatíte šanci na přijetí.

„Chci si zkusit něco nového“

To říká mnoho lidí. Není to špatná odpověď, ale je moc obecná. Buďte proto lepší než ostatní uchazeči a povězte, co tím „něčím“ myslíte. Zjistěte si co nejvíce o firmě a nabízené pozici. Promyslete si stručnou odpověď – co vás na nové práci láká a proč a hlavně: jaké znalosti a zkušenosti firmě nabízíte?

  • Tip: Podívejte se na to z pohledu zaměstnavatele. Ten hledá nového člověka, aby mu pokryl určitou pracovní oblast nebo vyřešil problém. Pokud to nováčka bude i bavit, tím lépe. Nikam vás ale nevezmou jen proto, že „si myslíte, že by vás tato práce opravdu hodně bavila, protože máte rádi kontakt s lidmi a počítač.“

„Propustili mě/Mé místo se zrušilo“

A co je na tom špatného? Každému se může stát, že jej propustí, například pro nadbytečnost. Taková zkušenost se nevyhýbá dělníkům ani nejvyšším manažerům. Pokud vás nevyhodili kvůli opakovaným chybám, chronickým pozdním příchodům nebo rozdmýchávání zbytečných hádek, nemáte se zač stydět. Mluví za vás především vaše výsledky a zkušenosti.

  • Tip: Požádejte předchozího zaměstnavatele, aby vám napsal stručnou referenci. Tu pak můžete ukázat personalistovi na pohovoru. Hned bude jasné, že jste neodešli ve zlém.

„Chci získat přesně tu práci, kterou nabízíte“

Někteří lidé chodí do práce jen proto, aby si vydělali peníze. Jiní potřebují cítit, že dělají něco, pro co se narodili. Když pak uvidí inzerát s prací svých snů, je jim jasné, že musejí okamžitě konat.

  • Tip: Vypíchněte své znalosti, zkušenosti a nadšení pro novou práci. Tím se vám podaří otázku na odchod z předchozí práce šikovně upozadit a převedete pozornost personalisty tam, kde je nejvíc potřeba.

Jana Kutarňová

Kam dál?

Jak neklesat na mysli, když vám firmy neodpovídají

Zakázané otázky na pohovoru: když zalžete, nic vám nehrozí

Kalkulačka: Kolik dostanete čistého?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz