Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Rekvalifikace: 5 otázek a odpovědí

Tipy a články: Rekvalifikace: 5 otázek a odpovědí

Málo volných míst v oboru, nemoc z povolání, únava ze stereotypu. Lidé mění profesi právě z těchto důvodů. Uvažujete o tom i vy? Zkuste rekvalifikační kurz. Jakých 5 věcí se vyplatí vědět předtím, než se do něj pustíte? Co potřebujete vědět, než se vrhnete do rekvalifikace?

1. Zaplatí mi rekvalifikaci úřad práce

Ano, tato možnost tu je. Proplacení kurzu ale není samozřejmé pro všechny. Důležité je být registrovaný na úřadě práce jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání. Pak vás čeká pohovor s úředníky, kteří posoudí, zda je ve vašem případě změna profese účelná a žádoucí (tedy, jestli s novou kvalifikací lépe najdete nové místo).

2. Kolik peněz mi úřad práce poskytne?

Přímo vám do ruky nic. Peníze úřad pošle vzdělávacímu zařízení, se kterým uzavře smlouvu. Jednomu uchazeči může úřad práce proplatit kurzy a vzdělávání za nejvýše 50 tisíc korun během maximálně tří let.

3. Vybere mi kurz úřad práce, nebo si jej můžu zvolit sám?

Možné je obojí. Pokud si nevíte rady, pomůže vám s výběrem vhodného kurzu úředník. Zrovna tak si rekvalifikaci můžete najít po vlastní ose – a úřad práce pak požádat „pouze“ o schválení a proplacení.
Pozor, písemnou žádost týkající se konkrétního kurzu je nutné podat nejméně 14 dní před jeho začátkem, aby úředníci stihli schvalovací kolečko.
» Podívejte se na nabídku VŠECH rekvalifikačních kurzů

4. Můžu si vybrat jakýkoliv kurz?

Pokud jste samoplátci, neomezuje vás nic: vyberte si jakýkoliv kurz. Ale žádáte-li úřad práce o finanční podporu, je to složitější. Úředníci například posoudí, zda máte po ukončení rekvalifikace šanci najít místo v oboru. Možná vás baví péct dorty, ale pokud úřad práce nazná, že ve vašem městě nebo regionu je minimum příležitostí pro cukráře, kurz vám neproplatí.
Některé rekvalifikační kurzy také vyžadují jistou úroveň předchozího vzdělání: výuční list nebo maturitu, takže se do nich nemůže přihlásit každý. Pro spoustu kurzů ale postačuje jen dokončená základní škola.

5. Vybral jsem si kurz, který mě nebaví. Co teď?

Pokud jste samoplátci, peníze za nedokončený kurz vám propadnou. Víceméně stejně na tom ale budete i v případě, že vám rekvalifikaci hradí úřad práce. Pokud totiž vzdělávání bez vážného důvodu nedokončíte, zaplatíte veškeré náklady z vlastní kapsy. Vrácení celé částky vás nemine ani v případě, že po úspěšném absolvování kurzu odmítnete bez vážného důvodu nastoupit na vhodné pracovní místo.
Jana Kutarňová
jana.kutarnova@prace.cz

Kam dál?

Vyberte si rekvalifikační kurz na Prace.cz

Kolik času vám zaberou rekvalifikační kurzy

Vzdělávání: kdy si vás firma může „upsat“

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz