Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Rekvalifikace: 5 otázek a odpovědí

Tipy a články: Rekvalifikace: 5 otázek a odpovědí

Málo volných míst v oboru, nemoc z povolání, únava ze stereotypu. Lidé mění profesi právě z těchto důvodů. Uvažujete o tom i vy? Zkuste rekvalifikaci. Jakých 5 věcí se vyplatí vědět předtím, než se do ní pustíte?

29. 1. 2015

1. Zaplatí mi rekvalifikaci úřad práce?

Ano, tato možnost tu je. Proplacení kurzu ale není samozřejmé pro všechny. Důležité je, abyste byli registrovaní na úřadě práce jako uchazeči nebo zájemci o zaměstnání. Pak vás čeká pohovor s úředníky, kteří posoudí, zda je ve vašem případě změna profese účelná (tedy jestli s novou odborností lépe najdete nové místo).

2. Vybere mi kurz úřad práce, nebo si jej můžu zvolit sám?

Možné je obojí. Pokud si nevíte rady, pomůže vám vhodný kurz vybrat úředník. Zrovna tak si rekvalifikaci můžete vyhledat po vlastní ose – a úřad práce pak požádáte „pouze“ o schválení a proplacení.

Pozor, žádost je nutné podat nejméně 30 dnů před začátkem vybraného kurzu, aby úředníci stihli schvalovací kolečko.

3. Kolik peněz mi úřad práce poskytne?

Přímo vám do ruky nic. Peníze úřad posílá vzdělávacímu zařízení, se kterým uzavře smlouvu. Pokud vám rekvalifikaci zajišťuje úřad práce, zaplatí za vás také všechny náklady týkající se vzdělávání, včetně cestovného a ubytování. Můžete mít také nárok na podporu při rekvalifikaci.

Pokud jste si kurz našli sami, úřad práce za vás zaplatí nejvýše 50.000 Kč v průběhu tří let.

4. Můžu si vybrat jakýkoliv kurz?

Pokud jste samoplátci, neomezuje vás nic: vyberte si jakýkoliv kurz. Žádáte-li úřad práce o finanční podporu, je to složitější. Úředníci například posuzují, zda máte po ukončení kurzu šanci najít místo v daném oboru. Možná vás baví péct dorty, ale pokud úřad práce dojde k závěru, že ve vašem městě je minimum příležitostí pro cukráře, kurz vám neproplatí.

Některé rekvalifikační kurzy vyžadují jistou úroveň předchozího vzdělání: výuční list nebo maturitu, takže se do nich nemůže přihlásit každý. Pro spoustu kurzů však postačuje dokončená základní škola.

5. Vybral jsem si kurz, který mě nebaví. Co teď?

Pokud jste samoplátci, peníze za nedokončený kurz vám propadnou. Víceméně stejně na tom budete i v případě, že vám rekvalifikaci hradí úřad práce. Pokud totiž vzdělávání bez vážného důvodu nedokončíte, zaplatíte veškeré náklady z vlastní kapsy. Vrácení celé částky vás nemine ani v případě, že po úspěšném absolvování kurzu odmítnete bez vážného důvodu nastoupit na vhodné pracovní místo.

Prace.cz

Kam dál?

Kolik času vám zaberou rekvalifikační kurzy

Vzdělávání: kdy si vás firma může „upsat“

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz