Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Vedro v práci: co vám zaměstnavatel musí poskytnout?

Tipy a články: Vedro v práci: co vám zaměstnavatel musí poskytnout?

Voduuuu! Když v létě udeří tropická horka, na pracovním výkonu je to hned znát. A je celkem jedno, zda děláte ve výrobní hale, nebo v kanceláři. I když: s asfaltéry by v 35 °C měnil směnu asi jen málokdo... Na co máte od zaměstnavatele nárok v letních vedrech?

Ochranné nápoje

Každý zaměstnavatel musí svým lidem zajistit pitný režim, a to celoročně. Většinou nemusí kupovat nic speciálního. Stačí, když zajistí přístup ke kohoutkové nebo stolní vodě.

Trochu jinak je to v letním horku, kdy firma musí v určitých případech poskytnout i takzvané ochranné nápoje. Ty mají tělu pomoci zvládnout vedro a vyrovnávat ztráty z nadměrného pocení.

Ochranným nápojem může být minerálka, iontový nebo energetický nápoj, případně ovocná či zeleninová šťáva.

Záleží na profesi

Na obyčejnou vodu tedy máme nárok všichni a celoročně. U ochranných nápojů záleží na profesi, které se věnujete:

  • Dělníci v těžkém průmyslu, kteří pracují v takzvaném horkém provozu (oceláři, svářeči, skláři, soustružníci apod.) mají na ochranné nápoje nárok, pokud teplota na pracovišti dosáhne 26 °C a více.

  • Administrativní pracovníci v kancelářích ochranný nápoj dostanou, pokud teploměr v práci ukáže 34 °C a více.

  • Lidem pracujícím venku (pokrývačům, zedníkům, servírkám na letních zahrádkách) nebo třeba řidičům z povolání musí zaměstnavatel ochranné nápoje poskytnout, pokud teplota překročí hranici 34 °C.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

Kolik si vypijete?

Pokud díky své profesi máte nárok na ochranný nápoj, tak doporučené množství je 1,5 litru za směnu. Při opravdu extrémních venkovních podmínkách to může být až 2,5 litru na směnu.

Ale nezapomínejte, že to je „pouze“ ochranný nápoj. K tomu byste měli pít i normální vodu.

Lékaři lidem doporučují, aby denně vypili 2,5 – 3 litry tekutin. V horku to samozřejmě může být více. To, že málo pijete, poznáte třeba tak, že vás bolí hlava. Mnohem více tím ale trpí ledviny, které vám to bohužel bolestí „neřeknou“.

Přestávky na ochlazení

Ve vedrech je lepší vyhnout se namáhavým a rizikovým činnostem. Jenže to samozřejmě v praxi nejde vždycky zajistit.

Zaměstnavatel by však měl v horkých dnech pracovní dobu upravit tak, aby si lidé mohli dělat pravidelné přestávky. Případně vám šéf může pracovní dobu i zkrátit.

Některé firmy to tak v horku skutečně řeší. Je jim jasné, že lidé zmožení vedrem stejně nejsou bůhví jak produktivní.

» Co vám firma může dát navíc k platu

Klimatizace není povinná

Sedět v horkém srpnovém dni v kanceláři není tak náročné, jako například asfaltovat, na tom se asi shodneme. I na lidi v kanceláři ale vedro působí.

Klimatizaci však zaměstnavatel povinně pořizovat nemusí. Pokud ale udeří skutečně velká vedra, zkuste ho požádat alespoň o větráky. Snažte se co nejméně pouštět dovnitř horký vzduch zvenku a trochu také pomůže, když stáhnete žaluzie.

V neklimatizované kanceláři je přijatelné, pokud teploměr ukazuje 20 - 27 °C.

Jak to má foukat?

Pokud máte to štěstí a pracujete v klimatizované kanceláři, teplota by měla být nastavena na 24,5 °C. V případě fyzicky namáhavější práce (klimatizovaná výrobní hala) by to mělo být 23 °C.

Tak to alespoň říká oficiální nařízení vlády. Bohužel už se v něm nepíše nic o tom, jak řešit typické kancelářské spory typu: vypni to, fouká mi to za krk x mně je vedro, zapni to :-)

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

7 právních otázek o dovolené

Kam personalisté míří určitými otázkami

Co když chce zaměstnavatel změnit směny

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz