Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Zaměstnavatel mi dluží výplatu. Co můžu dělat?

Tipy a články: Zaměstnavatel mi dluží výplatu. Co můžu dělat?

Firma, kde pracuju, mi už 3,5 měsíce neposlala výplatu. Našel jsem si jinou práci, kam můžu nastoupit od 1. prosince. Jenže nevím, jak s to udělat s výpovědí – ve smlouvě mám uvedenou dvouměsíční výpovědní dobu. Může mě zaměstnavatel další dva měsíce držet v práci, i když mi neplatí? 

↑ Co dělat, když vám zaměstnavatel dluží výplatu?

Můžete okamžitě skončit

Pokud vám zaměstnavatel tak dlouho neposlal výplatu, můžete dát okamžitou výpověď. Zákoník práce je na vaší straně. Současné zaměstnání tedy můžete opustit v podstatě okamžitě, žádná dvouměsíční výpovědní doba se vás netýká. Samozřejmě tím neztrácíte nárok na to, aby vám zaměstnavatel uhradil dlužnou mzdu.

Výpověď je však nutné podat písemně – k ústní výpovědi se dle zákoníku práce nepřihlíží, a to ani kdybyste měl svědka.

15 dní po splatnosti

Okamžitou výpověď může zaměstnanec podat ve chvíli, kdy mu firma neposlala výplatu ani 15 dní po splatnosti. Ovšem pozor, doba splatnosti se počítá až po uplynutí měsíce, který zaměstnanec odpracoval.

Příklad: Výplatu za říjen vám zaměstnavatel musí vyplatit do konce listopadu, nejpozději pak do 15. prosince. Pokud nemáte 16. prosince říjnovou výplatu na účtě, můžete pracovní poměr okamžitě ukončit.

Jana Kutarňová
jana.kutarnova@prace.cz

Kam dál?

Mohou vás propustit těsně před návratem z rodičovské?

Kalkulačky Prace.cz: spočítejte si mzdu či nemocenskou

Mám lepší nabídku, ale brzdí mě výpovědní lhůta. Co můžu dělat?

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz