Prace.cz  > Poradna > Právní rádce

Právní rádce

Přivýdělek na mateřské: jde to, ale pozor na smlouvu   23.07.2015

Může maminka pokračovat ve své práci i na mateřské dovolené, aniž by přišla o příspěvek od státu? Jaká jsou omezení podnikání při mateřské či rodičovské dovolené a jak jednoduše vyloučit rizika s přivýdělky spojená?

celý článek >>

Práce načerno: vysokou pokutu riskují i zaměstnanci   19.06.2015

Jsem už dlouho bez práce. Teď se mi naskytla možnost pracovat na zkrácený úvazek v jedné menší firmě, ale bez smlouvy. Peníze mi chtějí vyplácet každý týden „na ruku“. Když to vezmu a budu pracovat vlastně načerno, hrozí postih i mě, nebo pouze zaměstnavateli?

celý článek >>

Co se stane, když nedodržíte dvouměsíční výpovědní dobu?   4.06.2015

„Našel jsem si jinou práci, kde mě rychle potřebují. Plácli jsme si a domluvili se, že nastoupím příští týden. Jenže bych měl dodržet dvouměsíční výpovědní dobu v současné práci. Bohužel šéf mě dohodou nepustí. Co mi hrozí, když už nepřijdu?“

celý článek >>

Zaměstnavatel stěhuje pobočku. Musím dojíždět?   25.02.2015

David se ptá: Firma, kde pracuju, se nedávno přestěhovala do jiného města. Znamená to pro mne, že teď musím každý den dojíždět 77 kilometrů. Rád bych proto dal výpověď dohodou. Mám nárok na odstupné při organizační změně adresy firmy?

celý článek >>

Nemoc ve zkušební době: platí částečná ochrana proti výpovědi   27.10.2014

Nastoupil jsem do nové práce, kde mi začala běžet tříměsíční zkušební doba. Jenže jsem onemocněl a část zkušebky strávil doma v posteli na neschopence. Teď nevím, kdy mi vlastně zkušební doba skončí. Kdy se můžu přestat obávat, že mě zaměstnavatel může propustit bez udání důvodu?

celý článek >>

Diskriminační otázky na pohovoru: když zalžete, nic vám nehrozí   7.10.2014

Chodím po pohovorech a někdy si připadám, jako bych byla spíše u výslechu. Otázky na rodinné zázemí, děti, zdravotní stav… Na co se mě mohou ptát a kde je hranice, za kterou by zaměstnavatel už neměl jít? A jak bych měla řešit, když zaměstnavatel pravidla poruší?

celý článek >>

Zítra už prý nemám chodit. Mohou mě takto propustit?   18.09.2014

Šéf mi řekl, ať už zítra nechodím. Musí mi dát výpověď písemně nebo to opravdu stačí takto ústně? A co je vlastně všechno třeba zařídit před mým odchodem z pracoviště? Na dotaz odpovídají Jakub Tomšej a Petra Zaoralová z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna.

celý článek >>

Mohou ženu propustit těsně před návratem z rodičovské?   18.07.2014

Než se mi narodil syn, pracovala jsem jako účetní. Se šéfem jsme se domluvili, že na rodičovské dovolené zůstanu tři roky a on si za mě po tu dobu najde náhradu. Malému je nyní 2,5 roku a já začínám pomalu řešit návrat do práce. Jenže si říkám: co když se kolegyně na záskok osvědčila a mne budou ...

celý článek >>

Práce přesčas: na co si dát pozor   13.05.2014

Jak je to s odměňováním za práci přesčas? Na co si musím dát pozor, abych o odměnu za práci přesčas nepřišel? Na otázku odpovídají právníci Jakub Tomšej a Petra Zaoralová z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna.

celý článek >>

Právní rada: co vám firma může strhnout z platu   10.03.2014

Ve firmě, kde pracuji, je běžnou praxí, že zaměstnavatel zaměstnancům bez jejich souhlasu strhává ze mzdy různé částky. Jedná se typicky o příspěvky na stravenky a jiné benefity, ale kolegům už byla stržena například i náhrada škody (ztracený mobil), s čímž nesouhlasili. Je postup zaměstnavatele v ...

celý článek >>
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz