Prace.cz  > Poradna > Právní rádce

Právní rádce

Za co ručíte, když podepíšete dohodu o hmotné odpovědnosti   9.01.2014

Dostal jsem nabídku pracovat jako manažer obchodu. Zaměstnavatel chce, abych podepsal dohodu o hmotné odpovědnosti, případně dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených předmětů. Jaké následky pro mne bude mít uzavření některé z těchto dohod?

celý článek >>

Otázka: Můžu jít k lékaři v pracovní době?   5.12.2013

Potřebuji navštívit lékaře v pracovní době. Nevím ale, jak se dohodnout se šéfem. Musí mě zaměstnavatel z práce uvolnit, nebo si musím vzít neplacené volno?

celý článek >>

Vše, co potřebujete vědět o zkušební době   30.10.2013

Nastoupila jsem do nové práce a začala mi tříměsíční zkušební doba. Mohu si během ní požádat o dovolenou? A co když onemocním? Budu pobírat nemocenskou nebo mě firma může propustit? Na dotaz odpovídají právníci z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:

celý článek >>

Jak je to se smlouvami na dobu určitou   3.09.2013

Od října nastupuji na nové místo. Zaměstnavatel se mnou chce uzavřít pracovní poměr na dobu určitou. Jak dlouho mě může firma na tento typ smlouvy zaměstnávat? A jaké sankce stanoví právo, pokud povolenou dobu překročíme?

celý článek >>

Dostal jsem vytýkací dopis. Co mě čeká?   13.08.2013

Dostal jsem od zaměstnavatele vytýkací dopis, podle něhož dosahuji neuspokojivých pracovních výsledků. Pracuji jako realitní makléř a v době krize se mi tolik nedaří. Může mě zaměstnavatel propustit kvůli tomu, že ze mne už nemá takový zisk jako dřív?

celý článek >>

Právní rada: Může mě firma nutit jezdit na služební cesty?   29.07.2013

Může mě zaměstnavatel nutit jezdit dvakrát týdně na služební cestu? Pokud ano, za jakých podmínek? Na dotaz čtenáře odpovídá Ivana Fára z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:

celý článek >>

Kdy šéf postupuje jako Sherlock Holmes   16.07.2013

Obvinil vás zaměstnavatel, že jste závažným způsobem porušili své pracovní povinnosti? Pak vám asi nebude do smíchu. Za takové pochybení totiž hrozí výpověď, a to i když se jedná o pochybení první. V těch nejzávažnějších případech dokonce můžete v práci skončit na hodinu.

celý článek >>

Léto a brigády: jak je to se smlouvou   1.07.2013

Dostal jsem nabídku pracovat přes prázdniny jako průvodce na zámku. Může na to být sjednána dohoda o provedení práce? Myslel jsem, že se používá jen pro jednorázové úkoly. Na co je potřeba dát si při sjednání dohody pozor?

celý článek >>

Na co má zaměstnanec nárok, když onemocní   31.05.2013

Nemoc si nevybírá, zní známé rčení. Stačí, aby vás v létě kouslo nakažené klíště a můžete promarodit mnoho měsíců. Na jaké dávky má pracovník nárok, pokud dlouhodobě onemocní? Jak dlouho mu zaměstnavatel musí držet místo? A může po něm požadovat, aby v době, kdy leží doma nemocný, alespoň částečně ...

celý článek >>

Vzdělávání: kdy si vás firma může „upsat“   22.05.2013

Zaměstnavatel mi nabídl, že mi zaplatí školení nad rámec mé současné kvalifikace. Podmiňuje to ale tím, abych s ním uzavřel jakousi kvalifikační dohodu. Jaká rizika z toho pro mne vyplývají a na co si mám dát pozor?

celý článek >>
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz