Prace.cz  > Poradna > Právní rádce

Právní rádce

Kdy vám smí firma kontrolovat počítač   25.04.2013

Kdy mi šéf smí kontrolovat pracovní e-mail a počítač? Musí mě na to předem upozornit nebo to může dělat i skrytě a „preventivně?“ Může být i jeden soukromý mail odeslaný z pracovního počítače důvodem k výpovědi? Může šéf instalovat do kanceláří nebo do výroby kamery, které snímají zaměstnance během ...

celý článek >>

Pracovní smlouva: Jak uvést místo výkonu práce?   3.04.2013

Zaměstnavatel mi předložil návrh pracovní smlouvy, kde je jako místo výkonu práce uvedena celá Česká republika. Ve skutečnosti bych přitom měl pracovat na jednom místě. Jaká rizika pro mne toto ujednání vyvolává? Jak by mělo být správně místo výkonu práce sjednáno?

celý článek >>

Odmítla jsem přesčasy a chtějí mě vyhodit. Právem?   3.04.2013

Může mi dát zaměstnavatel výpověď za to, že jsem odmítla chodit na pravidelné přesčasy v sobotu a v neděli? V práci mi řekli, že jsou tyto přesčasy povinné a že je to normální pracovní den. Ve smlouvě mám přitom uvedeno pouze 40 hodin v pracovním týdnu. Když jsem řekla, že víkendové přesčasy dělat ...

celý článek >>

Mohou mi v práci určovat, jak mám chodit oblečený?   7.03.2013

Nastoupil jsem do firmy a šéf chce, abych nosil oblek a kravatu. Já se ale v takovém oblečení necítím dobře. Má zaměstnavatel právo mě nutit? Může zaměstnavatel lidem určovat, jak mají chodit oblečeni, učesáni a upraveni?

celý článek >>

Prodloužení smlouvy na dobu určitou   10.12.2012

Mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou a ta mi za týden končí. Podle zadané práce to ale vypadá, že zaměstnavatel se mnou i nadále počítá. O další budoucnosti se mnou ještě nemluvil. Ráda bych v práci zůstala.

celý článek >>

Výpověď daná zaměstnancem (vzor)   

Jako zaměstnanec můžete dát výpověď kdykoliv i bez udání důvodu. Můžete ji podat, i když jste na neschopence nebo na dovolené. Zásadní je doručit výpověď v písemné podobě zaměstnavateli. Jinak bohužel neplatí.

celý článek >>

Výpověď daná zaměstnavatelem (vzor)   

Zaměstnavatel vás může propustit jen z důvodů určených zákoníkem práce. Výpověď vám musí doručit v písemné podobě: jinak neplatí.

celý článek >>

Pracovní smlouva (vzor)  

V pracovní smlouvě musí být tři zákonné náležitosti: druh práce, místo výkonu práce, den nástupu do zaměstnání. Mimo ně do smlouvy patří i označení zaměstnavatele (název, sídlo) a osobní údaje zaměstnance.

celý článek >>

Dohoda o rozvázání pracovního poměru (vzor)   

Dohoda o rozvázání pracovního poměru je dvoustranný úkon, to znamená., že se na jejím obsahu se zaměstnavatelem musíte dohodnout. Stvrzuje se písemným podpisem, proto nikdy nepodepisujte dohodu, pokud obsahuje věci, na které nejste ochotni přistoupit.

celý článek >>

Dohoda o provedení práce (vzor)  

Na dohodu o provedení práce (DPP) můžete odpracovat až 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele. V průběhu roku můžete uzavřít více DPP u různých zaměstnavatelů.

celý článek >>
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz