Prace.cz  > Poradna > Právní rádce > Zaměstnavatel se snaží změnit směny

Právní rádce: Zaměstnavatel se snaží změnit směny

Přečtěte si, v jakých situacích stojí zákoník práce na vaší straně a neférový zaměstnavatel si na vás nepřijde.

1. Dvě směny místo jedné

Pracuju ve firmě už 11 let na ranní směnu a šéf mi oznámil, že mám chodit na dvě směny. Má na to právo? Ve smlouvě se o dvou směnách nic nepíše. A také mám 14letého syna.

  • Prace.cz: Záleží, co máte uvedeno v pracovní smlouvě. Pokud v ní nemáte vypsané přímo časy směn, pak toto zaměstnavatel bohužel udělat může. Podle zákoníku práce však platí, že pokud rodiče pečující o dítě mladší 15 let požádají o úpravu pracovní doby, tak jim zaměstnavatel musí vyhovět (pokud tomu nebrání vážné provozní důvody). Doporučujeme to tedy zkusit takto.

2. Zaměstnavatel prodal firmu

Pracuju v hotelu a od příštího měsíce se mění majitel. Máme už nachystané smlouvy s novým majitelem, ale ten předchozí nám ještě nedal ani výpověď. Jak se tohle řeší?

  • Prace.cz: Záleží na tom, jak je převod hotelu domluven mezi současným a budoucím majitelem. Pokud nebudete převedeni na nového majitele, ale skutečně dojde k výpovědi a následně nové smlouvě, pak na odstupné máte nárok. Důvodem výpovědi totiž bude, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho část.

» Podívejte se na nové nabídky práce ve vašem oboru

3. Proplacení zdravotní prohlídky

Může zaměstnavatel napsat do pracovní smlouvy nebo do informací k pracovní smlouvě, že vstupní lékařskou prohlídku proplatí až po skončení zkušební doby? Dočetla jsem se, že je to v rozporu se zákoníkem práce.

  • Prace.cz: Vstupní lékařská prohlídka musí být proplacena bezprostředně po jejím uskutečnění a po nástupu zaměstnance do práce.

4. Neschopenka zpětně?

Známou postihla v práci na noční směně akutní nevolnost a zvracení. Když to oznámila nadřízenému, tak jí na to řekl, že jí pustí pouze tehdy, když okamžitě pojede na pohotovost a ihned po ošetření mu přiveze lékařskou zprávu. Je takové jednání v pořádku?

  • Prace.cz: Lékař může neschopenku vystavit i tři dny zpětně. Není proto důvod, aby ji zaměstnavatel požadoval okamžitě.

5. Co bude s nevybranou dovolenou

Končí mi smlouva na dobu určitou, kterou nechci prodlužovat. Mám ještě několik dnů nevyčerpané dovolené. Co když si ji už nestihnu vybrat?

  • Prace.cz: Zbývající dovolenou vám zaměstnavatel musí proplatit. Peníze vám dorazí společně s poslední výplatou. Pokud byste chtěli zjistit, na kolik dní dovolené  máte nárok vzhledem k odpracovaným měsícům, použijte tuto naši kalkulačku.

Kam dál?

Novinka, díky které poznáte pravou tvář firmy

Pozor na práci načerno

Můžu jít k lékaři v pracovní době?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz