Prace.cz  >  Poradna  > Právní rádce  > Vše, co potřebujete vědět o zkušební době

Právní rádce: Vše, co potřebujete vědět o zkušební době

Nastoupila jsem do nové práce a začala mi tříměsíční zkušební doba. Mohu si během ní požádat o dovolenou? A co když onemocním? Budu pobírat nemocenskou nebo mě firma může propustit? Na dotaz odpovídají právníci z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna.

  • Poslední aktualizace článku: 17. 8. 2016

U běžných pozic 3 měsíce, u vedoucích 6 měsíců

Během zkušební doby se firma a zaměstnanec vzájemně poznávají. Zaměstnavatel si ujasní, jestli má o daného pracovníka opravdu zájem a zaměstanec zase zjistí, jestli si pracovní pozici vybral správně. Podle zákoníku práce lze zkušební dobu u běžných pozic sjednat maximálně na 3 měsíce, u vedoucích pozic může jít až o 6 měsíců.

Zkušební doba u smluv na dobu určitou

Zároveň platí, že délka zkušební doby nesmí překročit polovinu sjednaného pracovního poměru – na to je třeba dbát pouze u smluv na dobu určitou. Pokud tedy například podepisujete pracovní smlouvu na čtyři měsíce, zkušební dobu lze sjednat nejdéle na dva měsíce.

I jeden podřízený z vás dělá vedoucího

Aby se zaměstnance týkala prodloužená šestiměsíční zkušební lhůta, nemusí být přímo „ředitelem zeměkoule“. Stačí, aby měl právo řídit a úkolovat alespoň jednoho podřízeného zaměstnance.

Nemoc ve zkušební době. Co teď?

Pokud zaměstnanec ve zkušební době onemocní, zkušební doba se prodlužuje o neodpracovaný čas. Uveďme si pro názornost příklad z praxe. Zaměstnanec nastoupí do práce 1. ledna a je s ním písemně sjednána tříměsíční zkušební doba. V únoru pracovník na měsíc onemocní. To způsobí, že mu zkušební doba skončí až 1. května, nikoliv 1. dubna.

V případě nemocenské s vámi zaměstnavatel nesmí v prvních 14 kalendářních dnech nemoci pracovní poměr ve zkušební době zrušit. 15. kalendářní den už vám však může vyrozumění o ukončení pracovního poměru poslat domů.

Dovolená ve zkušební době není obvyklá

Co se dovolené týče, předně platí, jak je uvedeno výše, že zkušební doba slouží ke vzájemnému poznání se mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Není tedy příliš časté, že by zaměstnanec čerpal dovolenou již v průběhu prvních 3 měsíců na pracovišti. Zákoník práce nicméně takové čerpání nijak neomezuje a nestanoví jiná pravidla, než jaká platí mimo zkušební dobu – lze tedy zjednodušeně říci, že nárok na volno vzniká až po odpracování určité doby.

Záleží na zaměstnavateli

Záleží tedy čistě na zaměstnavateli, zda umožní zaměstnanci čerpat dovolenou ve zkušební době nebo ne. V případě, že zaměstnanec ještě neodpracoval dost dní na to, jak dlouhou dovolenou si zadá, je spíš nepravděpodobné, že mu zaměstnavatel vyhoví.

Jakub Tomšej a Jan Metelka, CMS Cameron McKenna

Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.

 

Kam dál?

Na co má zaměstnanec nárok, když onemocní?

Příběh Martiny: osm let pracovala v Irsku, například šila pro U2

Porovnejte si anonymně plat podle profese a regionu

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz