Chodím po pohovorech a někdy si připadám, jako bych byla spíše u výslechu. Otázky na rodinné zázemí, děti, zdravotní stav… Na co se mě mohou ptát a kde je hranice, za kterou by zaměstnavatel už neměl jít? A jak bych měla řešit, když zaměstnavatel pravidla poruší?
18. 9. 2014
Na otázku čtenářky odpovídají Jakub Tomšej a Petra Zaoralová, právnici z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna:
Zákoník práce jednoznačně uvádí, že zaměstnavatel může od zaměstnance na pohovoru požadovat jen informace, které bezprostředně souvisejí s uzavřením pracovní smlouvy. Například o tom, jakou školu vystudoval, jakou má praxi nebo jaké jsou jeho osobnostní kvality a slabosti. Informace ze soukromí může zaměstnavatel zjišťovat jen tehdy, je-li k tomu dán nějaký právní důvod.
Byl jste trestaný?
Otázka na trestní bezúhonnost tak připadá v úvahu tam, kde zákon stanoví, že danou práci může vykonávat jen člověk s „čistým“ trestním rejstříkem.
Kolik vám je let?
Otázka na věk nepřekvapí například u mladého uchazeče o brigádu nočního recepčního. Zákon totiž mladistvým do 18 let práci v noci až na výjimky nepovoluje. U zralejší dámy, ucházející se o práci asistentky, je stejná otázka nejen nezdvořilá, ale i protiprávní.
Jste těhotná?
I u těhotných žen by se daly najít práce, které podle předpisů dělat nesmějí, a proto je možné, aby se zaměstnavatel na těhotenství zeptal. Není-li žádný podobný důvod dán, otázka ale padnout nesmí.
Máte potíže se zdravím?
Do okruhu nepovolených otázek spadají i otázky týkající se zdravotního stavu. K posouzení zdravotní způsobilosti zaměstnance má totiž sloužit výlučně prohlídka u závodního lékaře. Zaměstnavatel není schopen údaje o zdravotním stavu uchazeče odborně vyhodnotit, a není tedy žádný důvod, proč by je měl shromažďovat.
Kolik máte dětí? Jste věřící?
Samozřejmostí je pak nepřípustnost otázek týkajících se rodiny a těhotenství, majetkových poměrů a dalších soukromých záležitostí jako náboženství, politické názory, postoj k odborářské činnosti, sexuální orientace a podobně
Jak odpovědět?
Jak reagovat, pokud na pohovoru nepovolená otázka přece jen padne? Nedospějete-li k závěru, že pro zaměstnavatele, který má tu drzost podobnou otázku položit, pracovat nechcete, nezapomínejte kromě práva ani na taktiku. Když poukážete na to, že daná otázka je protiprávní, zaměstnavatele tím můžete popudit nebo v něm vyvolat pocit, že se bráníte proto, že víte, že upřímnou odpovědí byste si mohla cestu do nového zaměstnání zmařit.
Můžete i zalhat
Pokud tedy na danou otázku nechcete upřímně odpovědět, zkuste spíše najít vyhýbavou odpověď nebo se pokusit odvést řeč jinam. Pokud vám nezbude nic jiného, můžete zaměstnavateli i zalhat. Za předpokladu, že se doopravdy jedná o informaci, kterou zaměstnavatel nemá právo vyžadovat, vám totiž v případě nepravdivé odpovědi žádný postih nehrozí.
Když nastoupíte…
Co bylo uvedeno výše o přijímacím pohovoru, platí samozřejmě i pro nepříjemné otázky kladené v průběhu pracovního poměru. Zde se jen o něco rozšíří okruh informací, které má zaměstnavatel právo požadovat – například údaj o dětech může být relevantní pro výpočet vaší daňové povinnosti.
Článek byl připraven ve spolupráci s advokátní kanceláří CMS Cameron McKenna. CMS Cameron McKenna je členem celosvětového řetězce advokátních kanceláří CMS a poskytuje svým klientům komplexní právní poradenství, včetně služeb v oblasti pracovního a smluvního práva.