Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Jak si zařídit výpis z rejstříku trestů

Tipy a články: Jak si zařídit výpis z rejstříku trestů

Záznam v trestním rejstříku znamená u většiny zaměstnavatelů okamžitou stopku. Nezáleží, jestli se uchazeč hlásí na nekvalifikovanou dělnickou práci nebo míří do nejvyššího vedení mezinárodní firmy. Bezúhonnost dnes požadují naprosto všude. Firmy se tak snaží chránit sebe, své zaměstnance, majetek, pověst i klienty.

  • 14. 1. 2013

Pokud zaměstnavatel požaduje čistý trestní rejstřík, uvádí to obvykle už v pracovním inzerátu. Uchazeč by pak měl toto potvrzení přinést na pohovor stejně samozřejmě jako třeba kopii maturitního vysvědčení.

Výpis z rejstříku nemá být více než tři měsíce starý. Kde výpis získat? Stačí zajít na poštu k přepážce označené Czech Point – výpis z rejstříku trestů tam lidem ve většině případů vystaví na počkání, trvá to pět až deset minut.

Připravte si 100 korun

Za výpis z rejstříku trestů se na Czech Pointu platí 100 Kč. Je nutné si s sebou přinést doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas. Vdané ženy se mohou dostat do potíží kvůli novým občankám, ve kterých se už nemusí uvádět rodné příjmení. Pro získání výpisu z rejstříku je však nutné příjmení za svobodna doložit. Žena si tak s sebou musí přinést ještě rodný list nebo jiný doklad.

Kdo musí být bezúhonný dle zákona

Podle zákoníku práce není požadavek na výpis z rejstříku trestů zase tak samozřejmý, jak si řada firem myslí. Chtít potvrzení o trestní bezúhonnosti je možné například u ministerských úředníků, učitelů, sociálních pracovníků, zdravotních sester, policistů, hasičů, soudců, notářů nebo veterinářů. U těchto povolání čistý rejstřík přímo vyžadují různé zákony, například služební zákon nebo zákon o nelékařských zdravotnických povoláních.

Instalatér odsouzený za neplacení alimentů

Výpis může zaměstnavatel požadovat také v případě, kdy povaha nabízené práce bezúhonnost přímo vyžaduje. Tedy například u prodavače, který má svěřenou hotovost, je možné požadovat čistý trestní rejstřík. Co když se ale někdo hlásí na místo instalatéra a byl v minulosti odsouzen za neplacení alimentů? Pak to záleží spíše na individuálním rozhodnutí zaměstnavatele. Firma by ale na dotaz uchazeče měla jasně vysvětlit, v čem trest za neplacení výživného případně výkon instalatérského řemesla znemožňuje.

Zaměstnavatel by měl svůj požadavek zdůvodnit

Pokud zaměstnavatel neumí zdůvodnit, proč u konkrétní práce na předložení výpisu z rejstříku trestů trvá, chová se podle zákoníku práce diskriminačně. Snaží se totiž shromáždit údaje, které s výkonem práce přímo nesouvisejí. Z pohledu práva je to tedy stejně nepřijatelné jako zjišťovat na pohovoru sexuální orientaci nebo politické názory.

To je ovšem spíš teorie. V praxi to obvykle dopadá tak, že pokud se uchazeč začne hlasitě zajímat, proč má výpis z rejstříku předkládat, firma ho „tiše“ z výběrového řízení vyřadí a dá přednost jinému kandidátovi, který s požadavkem problém nemá. Uchazeč, kteří se cítí poškozen, bude svou případnou újmu jen velmi těžko dokazovat.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz