Prace.cz  > Poradna > Právní rádce

Právní rádce

Končím v práci a za tři dny nastupuju do nové. Mám se hlásit na úřad práce?   14.11.2018

Vybrali jsme několik častých právních dotazů, které nám píšete. Přečtěte si, na co máte nárok, když vám šéf blokuje výplatu nebo jak je to s proplácením státních svátků.

celý článek >>

Zaměstnavatel chce změnit směny a další právní otázky   15.10.2018

Přečtěte si, v jakých situacích stojí zákoník práce na vaší straně a neférový zaměstnavatel si na vás nepřijde.

celý článek >>

Šéf odmítá převzít mou výpověď a další právní dotazy   28.08.2018

Jak postupovat, když si chcete vzít dovolenou ve zkušební době? Nebo když vám lékař „zakazuje“ dělat současnou práci? Přečtěte si, kdy je právo na vaší straně.

celý článek >>

Jak podat výpověď? 8 otázek a odpovědí   22.11.2017

Jak podat výpověď, abyste se nedostali do křížku se zákonem? Vybrali jsme z vašich dotazů osm častých situací a poradíme, co dělat. Další dotazy můžete vkládat do komentářů pod článek.

celý článek >>

Zaměstnavatel mi dluží mzdu. Co můžu dělat?   1.08.2017

Pokud vám firma delší dobu dluží mzdu, je to velmi nepříjemné. Úspory se tenčí a naštvanost na zaměstnavatele stoupá. Zákoník práce je na vaší straně! Přečtěte si, jak tuto nelehkou situaci řešit a za jakých podmínek můžete podat okamžitou výpověď.

celý článek >>

Nemoc ve zkušebce a další právní dotazy ohledně peněz   12.02.2016

Příplatky za přesčasy, nemocenská, odstupné. V pracovním životě řešíme spoustu situací, které se týkají peněz. Vybrali jsme z naší právní poradny těchto 5 dotazů, které vám pomohou udělat si jasněji.

celý článek >>

Výpověď kvůli zdraví a další právní dotazy ohledně práce   15.01.2016

Jak se správně podává výpověď kvůli nemoci z povolání? A opravdu vám zaměstnavatel nemusí dopředu říct, že vám neprodlouží smlouvu?

celý článek >>

Jak ukončit dohodu o provedení práce (DPP)   25.11.2015

Na dohodu o provedení práce (DPP) můžete odpracovat až 300 hodin pro jednoho zaměstnavatele za kalendářní rok. Jak to udělat, pokud chcete dohodu ukončit ještě předtím, než tyto hodiny vyčerpáte? Radí právník Ondřej Preuss.

celý článek >>

Zaměstnavatel mi chce změnit směny. Má na to právo?   20.10.2015

Pracuji jako dělník na dvousměnný provoz. Přišel za mnou zaměstnavatel s tím, že od příštího měsíce budeme ráno chodit na 6:00 místo na 7:00. Lze se proti tomu nějak bránit?

celý článek >>

Vracím se z ciziny. Dostanu podporu?   17.08.2015

Poslední dva roky jsem pracovala v Rakousku. Když jsem se vrátila, šla jsem se registrovat na český úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Jenže mi ji nechtějí dát, prý si o ni mám požádat v Rakousku. Je to možné? Na dotaz čtenářky odpovídá JUDr. Ondřej Preuss z webu Dostupný advokát.

celý článek >>
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz