Prace.cz  > Poradna > Právní rádce

Právní rádce

8 x o výpovědích: co je třeba vědět, než skončíte v práci   22.11.2017

Jak podat výpověď, abyste se nedostali do křížku se zákonem? Vybrali jsme z vašich dotazů těchto 8 častých situací a osvětlíme, co dělat. Další dotazy můžete vkládat do komentářů pod článek.

celý článek >>

Zaměstnavatel mi dluží výplatu. Co můžu dělat?   1.08.2017

Pokud vám firma delší dobu dluží mzdu, je to velmi nepříjemné. Úspory se postupně tenčí a naštvanost na zaměstnavatele naopak stoupá. Zákoník práce je však na vaší straně! Přečtěte si, jak tuto situaci řešit a za jakých podmínek můžete podat okamžitou výpověď.

celý článek >>

5 právních dotazů ohledně peněz, které se hodí vědět   12.02.2016

Příplatky za přesčasy, nemocenská, odstupné. V pracovním životě se setkáváme se spoustou situací, které se dotýkají peněz. Vybrali jsme z naší právní poradny těchto 5 čtenářských dotazů ze života, které vám pomohou udělat si trochu jasněji.

celý článek >>

Právní otázky ze života: na co máte nárok?   15.01.2016

Jak se správně podává výpověď kvůli nemoci z povolání? A opravdu vám zaměstnavatel nemusí dopředu říct, že vám neprodlouží smlouvu? Vybrali jsme těchto pět otázek od skutečných čtenářů Prace.cz, které jsme v poslední době zodpovídali v naší právní poradně. A myslíme si, že každému se hodí tyto ...

celý článek >>

Právník radí: novinka v dohodách o provedení práce   25.11.2015

Dohoda o provedení práce (DPP) je velmi oblíbená hlavně u brigád a jednorázových úkolů. Až do nedávna v ní však chybělo ujednání o výpovědní době. Co tedy dělat, když chcete dohodu vypovědět? Odpověď zná právník JUDr. Ondřej Preuss.

celý článek >>

Zaměstnavatel mi chce změnit směny. Má na to právo?   20.10.2015

Pracuji jako dělník na dvousměnný provoz. Přišel za mnou zaměstnavatel s tím, že od příštího měsíce budeme ráno chodit na 6:00 místo na 7:00. Lze se proti tomu nějak bránit? Jak je to vůbec v zákoníku práce s rozvržením pracovní doby?

celý článek >>

Vracím se z ciziny. Dostanu podporu?   17.08.2015

Poslední dva roky jsem pracovala v Rakousku. Když jsem se vrátila, šla jsem se registrovat na český úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Jenže mi ji nechtějí dát, prý si o ni mám požádat v Rakousku. Je to možné? Na dotaz čtenářky odpovídá JUDr. Ondřej Preuss z webu Dostupný advokát.

celý článek >>

Přivýdělek na mateřské: jde to, ale pozor na smlouvu   23.07.2015

Může maminka pokračovat ve své práci i na mateřské dovolené, aniž by přišla o příspěvek od státu? Jaká jsou omezení podnikání při mateřské či rodičovské dovolené a jak jednoduše vyloučit rizika s přivýdělky spojená?

celý článek >>

Práce načerno: obrovské pokuty i pro zaměstnance   19.06.2015

Jsem už dlouho bez práce. Teď se mi naskytla možnost pracovat na zkrácený úvazek v jedné menší firmě, ale prý bez smlouvy. Peníze mi chtějí vyplácet každý týden „na ruku“. Když tuto vezmu a budu pracovat vlastně na černo, hrozí postih i mě, nebo pouze zaměstnavateli?

celý článek >>

3 věci, které vám hrozí, když nedodržíte výpovědní dobu   4.06.2015

DOTAZ ČTENÁŘE: „Našel jsem si jinou práci, kde mě rychle potřebují. Plácli jsme si a domluvili se, že nastoupím už příští týden. Jenže správně bych měl dodržet dvouměsíční výpovědní dobu v současné práci. Bohužel šéf mě na dohodu asi nepustí. Co mi hrozí, když už příští týden prostě nepřijdu?“

celý článek >>
 

Buďte první, komu poradíme!

  • Připravíme vás na snadnou změnu práce
  • Naučíme vás triky, jak zapůsobit u pohovoru
  • Ptejte se ZDARMA našich právníků
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami Prace.cz