Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Kolega „nevoní“. Jak mu to citlivě sdělit?

Tipy a články: Kolega „nevoní“. Jak mu to citlivě sdělit?

Čichat pach cizího potu a nepraného oblečení nechce v kanceláři nebo dílně asi nikdo. Natož po celou pracovní dobu pět dní v týdnu. Sdělit kolegovi, že svým zápachem obtěžuje ostatní, je ale maturita z diplomacie.

31. 7. 2013

Náznaky nefungují

Jediné řešení, které zabírá, je paradoxně to, kolem kterého všichni týdny až měsíce jen rozpačitě přešlapují: říct mu to napřímo. Náznaky totiž opravdu nezabírají. Položit na kolegův stůl nenápadně deodorant a očekávat, že mu „to“ dojde, je naivní. Podobný nulový efekt bude mít i okaté větrání nebo nákup kosmetické sady k narozeninám.

Nemusí o tom vědět

Lidé sami sebe většinou necítí. Kolega tudíž nemusí mít ani tušení o tom, jak je jeho odér pro ostatní nepříjemný. Příčinou mohou být i neřešené zdravotní problémy – například u páchnoucího dechu.

Proč mě ignorují?

Ostatní většinou mají problém dotyčnému sdělit, že by měl přidat v osobní hygieně a chodit do práce ve vypraném oblečení. Nevyřčený spor pak vyústí v to, že se spolupracovníci začnou kolegovi vyhýbat. Ten se následně trápí pocity méněcenosti. Nechápe, proč jej ostatní nikdy nepozvou na oběd nebo proč při hovoru s ním rozpačitě kroutí očima a rychle odbíhají „něco zařídit“.

Chce to odvážlivce

Nejlepší proto bude, když ze svého středu vyberete jednotlivce, který si dotyčného vezme stranou a napřímo mu sdělí, oč jde. Společensky je vždy únosnější, když muže na tento problém upozorní muž a ženu zase žena.

Žádné množné číslo

Při debatě s kolegou buďte diskrétní – hovor by měl probíhat opravdu jen mezi čtyřma očima. Nepoužívejte výčitky ani vulgarismy. A vyvarujte se i množného čísla (všichni jsme se shodli, že nesnesitelně páchneš, Václave).

Jak vést nepříjemný rozhovor

Odborníci v podobných situacích radí hned na začátku pojmenovat pocit, který rozhovor v kolegovi pravděpodobně vyvolá: „Asi se teď budeš cítit trochu trapně/nepříjemně, ale rád bych s tebou probral něco důležitého.“

Potom se snažte sdělit jádro problému, ale nestavte to konfrontačně. Naopak – můžete to diplomaticky vztáhnout trochu na sebe: „Jde o to, Václave, že tvoje oblečení/tvůj dech je nepříjemně cítit. Říkal jsem si, že tě na to upozorním, protože bych sám ocenil, kdyby mi to někdo řekl. Také jsem s tím v minulosti bojoval a osvědčil se mi přípravek XY. A nebo jestli jsou za tím zdravotní potíže, můžu ti doporučit dobrého lékaře.“

Výsledek? Poděkuje vám

Lidé obvykle nemají odvahu se zapáchajícím kolegou takový rozhovor zapřést. Bojí se, že jej urazí nebo vyvolají konflikt. Jenže když k tomu přistoupí diskrétně a dají si pozor na slova, která volí, bývají překvapeni: dotyčný jim ve výsledku spíš poděkuje. Konečně totiž pochopí, co má udělat, aby ze sebe setřásl nálepku kancelářského outsidera.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz