Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 7 tipů, jak zazáříte ve zkušebce

Tipy a články: 7 tipů, jak zazáříte ve zkušebce

Máte za sebou úspěšný pracovní pohovor. Podepsanou smlouvu v kapse. Přesto vám nervy pracují na plné obrátky. Čeká vás totiž tříměsíční zkušební doba, což znamená, že práci máte jistou až poté, co se osvědčíte. Věřte, že tato nervozita je naprosto normální. A jak to udělat, abyste zkušebku bez problémů zvládli?

Zkušební doba slouží k tomu, aby si obě strany ověřily, že jim to bude klapat. Zaměstnavatel si proklepne schopnosti a zkušenosti nového kolegy. Zaměstnanec si zase vyzkouší, jestli danou práci bude zvládat a jak mu vyhovují směny, kolegové a podobně.

Co když se vám tam nelíbí? To se může stát a zákoník práce na to pamatuje. Dokud jste ve zkušební době, můžete dát výpověď kdykoliv i bez udání důvodu. Totéž však může udělat i zaměstnavatel směrem k vám. Ústně podaná výpověď neplatí – vždy je třeba ji „hodit na papír“.

Co když onemocníte? I to se stává. Ve zkušební době jste proti okamžité výpovědi chráněni, ale jen v prvních 14 dnech trvání neschopenky. Pak už vám zaměstnavatel bohužel výpověď doručit může.

Tipy, jak zvládnete zkušebku

Teď už se dostáváme k tomu, co vás patrně zajímá nejvíc. Tedy konkrétní tipy a rady, jak zkušební dobu úspěšně zvládnout.

1. Ani mistr světa, ani šedá myš

Zaměstnavatelé vám potvrdí, že nejlépe zabodujete, pokud vsadíte hned od začátku na upřímnost. Nejlepší je být prostě sám sebou a na nic si nehrát.
Chovejte se ke všem přátelsky a s úctou. Nepřehánějte to s příliš sebevědomým vystupováním a samochválou. Vyhněte se ale i druhému extrému, tedy být za šedou myšku, která stojí tiše v koutku a nikdo o ní neví.
Nejlepší je být aktivní a samostatný. Úsměv na tváři a ochota jsou vaší další tajnou zbraní. Snadněji tak navážete nové pracovní vztahy a lidé s vámi budou rádi spolupracovat.

2. Ptejte se a zapisujte si

Ve  zkušební době se tak nějak počítá s tím, že nebudete všemu hned rozumět. Nikdo vám neutrhne hlavu ani za malý prohřešek. Žádný učený z nebe nespadl! Proto se nebojte ptát, pokud vám něco není jasné. Je to určitě lepší, než naoko chápavě kývat a potom si nevědět rady.

První dny budete zahlceni novými informaci. Nejlepší pomůckou, jak na nic nezapomenout, je psát si poznámky. Zapisujte si jména, kontakty i pracovní postupy. Jedině tak budete mít jistotu, že vám nic důležitého neunikne. Navíc se vyhnete tomu, abyste se museli na jednu věc ptát několikrát.

První dny v nové práci spíše pozorně naslouchejte a pozorujte, než abyste se do všeho vrhali po hlavě dle hesla „všechno znám, všechno vím.“

3. Dodržujte termíny

Nikdo nemá rád, když musí na někoho či něco čekat. Dejte si záležet na tom, abyste dodržovali domluvené termíny při odevzdávání úkolů. Pokud se objeví problém a vy víte, že slíbený termín nedodržíte, raději vše vyřešte v předstihu a informujte všechny, kterých se to týká.

4. Zjistěte si co nejvíc o výrobcích a službách

„Aha, takže vy vyrábíte i autosedačky? No to je pro mě novinka!“ Tohle by z vašich úst ve zkušebce ideálně zaznít nemělo.

Ještě než půjdete první den do nového zaměstnání, nezapomeňte si prostudovat webové stránky zaměstnavatele (pokud jste to tedy neudělali už před pohovorem). Když ukážete, že se slušně orientujete ve výrobcích a službách, které firma nabízí, určitě se dobře uvedete.

5. Pěstujte hezké vztahy s kolegy

Zapadnout do nového kolektivu a najít mezi kolegy spřízněnou duši, to je velká výhra. I zde však všeho moc škodí. Dejte si čas na vzájemné poznávání. Líčení milostných avantýr či pikantních detailů ze svého soukromí si nechte raději na později.

Stejná rada zní i v případě nabídek na tykání. Přestože vás to někdy může lákat, nespěchejte s nimi. Zaměřte se spíše na to, aby vás nový šéf i kolegové vnímali jako důvěryhodného, spolehlivého a ochotného člověka. Prostě kolegu, kterého práce baví a zajímá.

6. Pozor na brouzdání po internetu

Pokud pracujete na počítači, je tu další rada (nejen) pro zkušební dobu: nepoužívejte firemní počítač k soukromým účelům a v pracovní době nesurfujte po internetu.
Jestliže je ve firmě brouzdání po internetu přeci jen povoleno, ověřte si nejdříve podmínky, za jakých je to možné. Vyhnete se tak případným problémům.

7. Přijďte včas a vhodně oblečení

Tento tip zařazujeme až na konec, ale klidně mohl zaznít v úvodu. Je to totiž naprostý základ. To, jaký vzbudíte první dojem, výrazně ovlivní, jak si vás šéf a noví kolegové „zaškatulkují“.

Dochvilnost opravdu není jen výsadou králů. Přijít hned první den pozdě by se vám nemuselo vyplatit. Dejte si raději větší časovou rezervu, ať máte jistotu, že dorazíte včas. Nezaskočí vás pak ani po ránu se loudající potomci nebo dopravní zácpa.

A také platí, že šaty dělají člověka. Určitě se vyplatí věnovat ráno chvilku výběru vhodného oblečení a celkové úpravě zevnějšku. Pokud naopak někdo chodí do práce špinavý a neupravený, riskuje, že se s ním šéf rozloučí ještě ve zkušebce.

Držíme vám palce, ať zkušebku v klidu zvládnete!

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz