Prace.cz  > Poradna > Praktické rady > Jak se připravit na pohovor?

Praktické rady: Jak se připravit na pohovor?

Proč bychom si měli vybrat zrovna vás? A jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Připravte se na nejčastější pohovorové otázky.

 • Poslední aktualizace článku: 3. 8. 2016

Zjistěte si co nejvíce informací o firmě

 • Jedna z prvních otázek, kterou vám personalista položí, může znít: Znáte naši společnost a víte, čím se zabýváme?

 • Ještě před pohovorem si proto o podniku zjistěte co nejvíce informací. Nejlépe na jeho webových stránkách. Přečtěte si něco o historii společnosti, nabízených produktech a službách. Udělejte si přehled o členech vedení, případně o konkurenci.

 • Pokud se vás personalista na úvod zeptá, co o společnosti víte, pamatujte na přirozenost projevu. Účelem není působit, že jste se fakta bezduše naučili zpaměti.

5 častých otázek na pohovoru

1. Proč opouštíte stávající zaměstnání?

 • I kdyby to stokrát byla pravda, nesklouzněte k pomlouvání předchozího zaměstnavatele, kolegů a šéfa. Na personalisty působí toto očerňování velmi špatně. Pokud to jde, snažte se otázku pootočit. Vypíchněte, proč byste rádi pracovali u nové firmy a co jí můžete vzhledem ke svým zkušenostem nabídnout. Vyvarujte se ohraných frází jako: hledám novou příležitost pro svůj rozvoj.

2. Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? 

 • Nevymýšlejte si vlastnosti, které nemáte. Personalista během doplňujících dotazů případnou lež odhalí („Zmínil jste, že vaší silnou stránkou je pečlivost. Jak se to projevuje ve vaší každodenní práci?”). Uveďte tři až pět silných stránek, které přímo souvisejí s pozicí, o kterou se ucházíte (důslednost, trpělivost, týmovost, tvořivost, komunikativnost apod.) Poté zmiňte jednu až dvě slabé stránky, které však s novou prací nesouvisejí nebo je nelze chápat jako jednoznačné negativum (občas jsem netrpělivý; než se zapracuji, musím se na vše vyptávat apod.) Říci, že nemáte slabé stránky, působí arogantně a nedůvěryhodně.

3. Jaký si představujete plat? 

 • Záludná otázka, která řadě uchazečů způsobuje stres. Co když si řeknu málo a bude to vypadat, že se podceňuji? Nebo své požadavky naopak přeženu a zavřu si dveře? Pokud nevíte, kolik si říct, porovnejte si anonymně plat podle pozice a regionu.

4. Proč bychom si ze všech uchazečů měli vybrat právě vás? 

 • Předpokladem pro zvládnutí této otázky je dobrá znalost pozice, o kterou se ucházíte. Měli byste chápat náplň práce, mít představu o nejčastěji vykonávaných úkolech a schopnostech, které se očekávají. Zabodujete výčtem významných pracovních úspěchů nebo krizových situací, které jste zvládli. Pozor na sebestřednost a samolibost!

5. Máte děti? Jakého jste vyznání? Jste členem politické strany? 

Zeptejte se sami, co vás o práci ve firmě zajímá

 • Připravte si předem jednu až dvě otázky, které personalistovi po skončení první části pohovoru položíte. Projevíte tím zájem o firmu. Některé otázky vás možná napadnou i během pohovoru.

 • Zeptejte se například, jak vypadá typický den pracovníka na pozici, o kterou se ucházíte nebo jestli firma pořádá mimopracovní akce pro zaměstance. Zajímejte se, kdo bude váš nadřízený a s kým budete spolupracovat uvnitř firmy i mimo ni.

 • Nepůsobí nijak dobře, když jediné, o co se živě zajímáte, je délka dovolené a hodnota firemních stravenek.

Vezměte si s sebou potřebné dokumenty 

Aktuální životopis, ukázky prací, ale i kontakty pro případné poskytnutí referencí od bývalého zaměstnavatele jsou nezbytné minimum, které byste na pohovor měli přinést s sebou.

» 9 citlivých údajů, které po vás firma (ne)smí chtít

Tipy:

 • Příprava na pohovor začíná už doma, proto si dobře naplánujte cestu. Pozornost věnujte také tomu, co si na sebe obléknete.

 • Pohovor trvá obvykle 40 až 60 minut. Přijďte 5 až 10 minut před jeho začátkem.

 • Vypněte si mobilní telefon a vyhoďte žvýkačku.

 • Po skončení pohovoru personalistovi poděkujte.

Kam dál?

O kolik si říct na pohovoru?

Jak se obléct na pohovor

Nastupuji do nové práce

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz