Prace.cz  >  Poradna  > Praktické rady  > O kolik si říct na pohovoru?

Praktické rady: O kolik si říct na pohovoru?

Personalista se na pohovoru dřív nebo později zeptá, kolik peněz chcete. Jak si neříct málo ani moc, ale tak akorát?

  • Poslední aktualizace článku: 3. 8. 2016

Zmapujte si životní náklady

Jaké jsou vaše měsíční náklady (nájem, jídlo, oblečení, doprava, spoření, alimenty, koníčky…?) Kolik peněz tedy potřebujete nejméně vydělat, abyste se uživili? Částka, která vám vyjde, je základem pro budoucí vyjednávání o mzdě.

Jakou výplatu jste dostávali v minulém zaměstnání?

To, kolik jste vydělávali v předchozí práci, zřejmě nastavilo váš životní standard. A ten si budete chtít udržet nebo zlepšit. I když zůstáváte ve stejném oboru, platy se mohou lišit podle regionu nebo typu firmy. Na novém místě si můžete vydělat i více než dosud. Horší variantou je zjištění, že vás předchozí šéf přeplácel a vy musíte z nároků slevit.

Jak vypadá trh práce v oboru a regionu?

Na Prace.cz snadno zjistíte, kolik je nyní vystaveno nabídek ve vašem oboru a jaká je aktuální poptávka firem. I od toho se může odvíjet výše platu, který si nakonec vyjednáte.

Tipy a triky

  • Neptejte se na výši budoucího výdělku jako první. Tuto otázku otevírá vždy personalista.
  • Rozmyslete si dopředu, jaký plat budete požadovat a zejména, pod jakou hranici nejste ochotni jít. Své minimum ale personalistovi nesdělujte.
  • Uveďte raději konkrétní částku. Nežádejte plat v rozmezí, tedy například, že si představujete 20 až 25 tisíc korun měsíčně. Personalista pravděpodobně „uslyší” pouze spodní hranici.
  • Pozor na řeč těla, která prozradí, že jste si vnitřně nejistí. Nesvěšujte hlavu mezi ramena, neklepejte nervózně prsty o desku stolu.

» O kolik si říct? Porovnejte si anonymně plat podle profese a regionu

Kam dál?

Jak se připravit na pohovor

Jak hledat práci: rady a tipy

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz