Prace.cz  >  Poradna  > Praktické rady  > Jak se připravit na pohovor?

Praktické rady: Jak se připravit na pohovor?

Pracovní pohovor trvá asi hodinu. Na jaké otázky se můžete připravit?

„Znáte naši společnost a víte, čím se zabýváme?“

To může být hned první otázka, kterou vám položí. Před pohovorem si proto o firmě zjistěte pár informací, nejlépe na jejím webu. Přečtěte si o historii společnosti, nabízených produktech a službách. Udělejte si prostě základní přehled o tom, co firma dělá.

„Proč jste odešel/odešla z poslední práce?“

I kdyby to stokrát byla pravda, nesklouzněte k pomlouvání předchozího zaměstnavatele, kolegů nebo šéfa. Pokud to jde, snažte se otázku pootočit. Vypíchněte, proč byste rádi pracovali u nové firmy a co jí můžete nabídnout.

» Co si personalisté říkají po pohovoru s vámi?

„Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“

Silné stránky: nevymýšlejte si vlastnosti, které nemáte. Personalista během doplňujících dotazů případnou lež odhalí. Uveďte 3 – 5 silných stránek, které přímo souvisejí s pozicí, o kterou se ucházíte (důslednost, trpělivost, komunikativnost…). Připravte se na to, že se personalista může zeptat třeba: A jak se pečlivost projevuje ve vaší každodenní práci?
Slabé stránky: zmiňte jednu nebo dvě a nejlépe takové, které s novou prací nesouvisejí nebo je nelze chápat jako jednoznačné negativum („Než se zapracuji, musím se na vše vyptávat.“) Říci, že nemáte slabé stránky, působí arogantně.

 „Chcete se na něco zeptat vy nás?“

Připravte si předem jednu až dvě otázky, které personalistovi položíte. Projevíte tím zájem o firmu. Některé otázky vás možná napadnou i během pohovoru.

» Otázky, na které se můžete zeptat na pohovoru

„Proč bychom si měli vybrat právě vás?“

Přečtěte si důkladně inzerát na pozici, o kterou se ucházíte. Je vám jasná náplň práce? Máte představu o nejčastěji vykonávaných úkolech? Vyčetli jste z nabídky schopnosti, které se očekávají? Výborně. Teď už jen zbývá z toho šikovně uplést odpověď na výše uvedenou otázku. Tedy dát najevo, že nabízíte přesně to, co potřebují.

» Další otázky, které mohou padnout

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz