Prace.cz  >  Poradna  > Praktické rady  > Kdo je člověk se zdravotním postižením?

Praktické rady: Kdo je člověk se zdravotním postižením?

Jako osobu se zdravotním postižením si představíme nejčastěji vozíčkáře, nevidomého nebo toho, kdo se dorozumívá znakovou řečí. Dost možná však s člověkem, který má nárok na invalidní důchod, spolupracujete už nyní, aniž o tom víte. Ne vždy je totiž postižení hned vidět.

25. 2. 2013

Kategorie zdravotně postižených osob

Rozdíl mezi jednotlivými stupni postižení vyjadřuje tak zvaná míra poklesu pracovní schopnosti. Na základě určené diagnózy a zákonné vyhlášky ji stanovují posudkoví lékaři jednotlivých správ sociálního zabezpečení.

1. Osoba uznaná invalidní ve třetím stupni

Jedná se o lidi, na nichž jsou následky postižení zpravidla vidět, nebo kteří před krátkou dobou prodělali léčbu závažného onemocnění. Třetí stupeň invalidity je přiznán člověku, jehož schopnost pracovat se snížila nejméně o 70 % proti stavu před úrazem nebo před nemocí.

2. Osoba uznaná invalidní ve druhém stupni

Do této skupiny patří člověk, který má například revmatoidní či psoriatickou artritidu, roztroušenou sklerózu, Crohnovu chorobu nebo problémy s pohyblivostí. Druhý stupeň invalidity je přiznán člověku, jehož pracovní schopnost se snížila o 50 až 69 % proti stavu před úrazem nebo nemocí.

3. Osoba uznaná invalidní v prvním stupni

Na těchto lidech onemocnění velmi často není vidět. Patří sem například člověk s lupénkou, stabilizovaný člověk po transplantaci kostní dřeně, žena po rakovině prsu, osoba, která má těžkou alergii na prach, kardiak a podobně. První stupeň invalidity je přiznán tomu, jehož schopnost pracovat se snížila o 35 až 49 % proti stavu před úrazem nebo nemocí.

4. Osoba zdravotně znevýhodněná (OZZ)

Tito lidé nepobírají invalidní důchod, ale z pohledu zákona o zaměstnanosti se řadí mezi lidi se zdravotním postižením. Patří sem například lidé s těžší formou astmatu, poruchou zraku, stabilizovanou roztroušenou sklerózou nebo epilepsií. Kvůli své nemoci mohou některé profese vykonávat jen s omezeními.

5. „Nepřiznaní“ invalidní důchodci

Člověk, který pobírá invalidní důchod, může být i velmi mladý. Třeba absolvent vysoké školy. Řada lidí, kteří trpí nějakou nemocí, ale odmítá statut invalidního důchodce získat. Pokud mezi ně patříte i vy, měli byste si uvědomit, že statut osoby se zdravotním postižením (OZP) vás chrání na trhu práce. Pokud například budete v evidenci úřadu práce, nesmí vám být přiděleno či doporučeno zaměstnání, které není v souladu s vaší diagnózou dle rozhodnutí posudkového lékaře.

Hana Potměšilová
ředitelka NFOZP

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz