Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Co nám překáží v komunikaci?

Tipy a články: Co nám překáží v komunikaci?

Máte někdy pocit, že nedokážete efektivně komunikovat s druhými lidmi, zejména v pracovních záležitostech? Možná si říkáte, že nejste dostatečně společenští. Ve skutečnosti vám však může pomoci, uvědomíte-li si základní překážky v komunikaci. Teprve, až je budete znát, s nimi můžete začít něco dělat.

- Filtrování.
Filtrováním se rozumí úmyslná kontrola toku informací, aby je příjemce dokázal lépe přijmout. V organizaci to může být případ, kdy vyšší pozice v hierarchii nechtějí, aby se určité informace dostaly k nižším pozicím. V osobních vztazích pak například to, když vám rodinní příslušníci tají špatné zprávy.

- Selektivní vnímání.
Selektivním vnímáním se rozumí interpretace informací na základě osobních zájmů. Každý tak může popisovat tutéž věc jinak.

- Zahlcení informacemi.
Nedokážeme zpracovávat všechny informace, které se k nám dostanou. Postupně tak začneme určité věci přehlížet.

- Emoce.
Pocity hrají velmi důležitou roli v tom, jak interpretujeme informace. Pokud je nedokážeme interpretovat racionálně, nejednáme objektivně ani logicky.

- Jazyk.
Stejná slova mohou mít pro různé lidi různé významy. Platí to v různých kulturních prostředích, i když dotyční mluví stejným jazykem. Taktéž to platí mezi muži a ženami.

Zdroj: HR news

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz