Peníze navíc se při mateřské hodí. A také nevypadnete z pracovních návyků a budete mít čím se pochlubit v životopise, až dítě vyroste a vy se naplno vrátíte do práce. Jaké máte možnosti ohledně práce na mateřské/rodičovské dovolené a co si ohlídat po právní stránce?
- Poslední aktualizace článku: 8. 1. 2020
Mateřská dovolená a práce
- Mateřská dovolená trvá 28 týdnů (pokud žena porodí vícerčata, je to 37 týdnů). Na mateřskou se nastupuje 6 až 8 týdnů před plánovaným termínem porodu.
- 6 týdnů před porodem a 6 týdnů po porodu žena výslovně nesmí pracovat.
- Poté už si přivydělat může, a to i u svého stávajícího zaměstnavatele. Nesmí jít ale o totožnou práci. Pokud jste tedy pracovala například jako asistentka, můžete si na mateřské přivydělat jako fakturantka, recepční nebo třeba uklízečka.
- Pokud žena chce během mateřské pracovat pro jinou firmu, může – stávající zaměstnavatel jí to však musí písemně schválit.
- Další důležitá věc: po dobu, kdy je v práci, musí žena zajistit péči o dítě. Potomka mladšího dvou let je možné dát do jeslí nebo jiného podobného zařízení jen na 92 hodin měsíčně. Hlídat ale může tatínek, chůva, babička nebo třeba kamarádka.
Rodičovská dovolená a práce
- Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou a trvá až do čtyř let věku dítěte. Na rodičovskou dovolenou nastoupí po domluvě jeden z rodičů – maminka nebo tatínek.
- Ovšem pozor, zaměstnavatel má povinnost držet rodiči pracovní místo jen do 3. narozenin dítěte. Pak pracovní smlouva zaniká.
- Na rodičovský příspěvek má nárok rodič, který celodenně pečuje o dítě (nebo péči zajišťuje hlídáním u příbuzných nebo chůvy). Výše výdělku není rozhodující.
- Ohledně přivýdělků platí to samé, co u mateřské dovolené: je třeba zajistit hlídání dítěte, pro stávajícího zaměstnavatele je možné vykonávat pouze jiný druh práce než před porodem a práci pro jinou firmu vám musí nynější zaměstnavatel schválit.
Jaké práce jsou vhodné?
Maminky na rodičovské, které nemají problém se zajištěním pravidelného hlídání, často pracují na zkrácený úvazek.
- v obchodech (pozice prodavaček a pokladních),
- call centrech
- bankách (pozice pracovnic na přepážkách),
- v realitních kancelářích,
- restauracích rychlého občerstvení,
- nebo i ve výrobních podnicích.
Najít se dá i práce s volnou pracovní dobou, například obchodní zástupkyně, které dojíždějí za zákazníky a mohou si den plánovat podle sebe. A jsou tu i brigády. Ty vám budou lépe vyhovovat, pokud k mateřské hledáte jednorázový nebo spíše krátkodobý přivýdělek.
Proč radíme hledat přivýdělek?
- I když tomu možná nevěříte, roky strávené doma s dítětem utečou velmi rychle. Přesto je dobré si hledat přivýdělky, byť jednorázové. Věřte, že i personalisté to dokáží ocenit – vidí, že mají před sebou člověka, který se dokáže přizpůsobit různým situacím a nebojí se vzít za práci.
- Mateřská/rodičovská dovolená může být dobrá příležitost, jak si zkusit úplně jinou práci, než jste dělali dosud. Když vám nesedne, nic se neděje – každá zkušenost dobrá. A pokud se v ní naopak najdete, máte o směr budoucí kariéry postaráno.
Prace.cz