Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Německo má volná místa pro více Čechů

Tipy a články: Německo má volná místa pro více Čechů

V Německu teď pracuje necelých 30 tisíc Čechů. Pracovní trh našich západních sousedů však dokáže pojmout mnohem více lidí. Německu se nyní nedostává zejména zdravotnického a pečovatelského personálu, pracovníků v technických oborech nebo řidičů nákladních aut.

11. 7. 2013

Už dva roky bez bariér

Už dva roky mohou Češi vyjíždět za prací do Německa bez jakýchkoliv bariér. Za tu dobu našlo uplatnění v některé spolkové zemi na 10 tisíc Čechů. Mohlo by to být ale více. Ozývají se hlasy, že Německo svůj pracovní trh otevřelo pozdě. Zapracujte tedy na své němčině a vaše šance na uplatnění se významně rozšíří.

Zdravotníci a technici

„Otevření bylo dobré, ale přišlo moc pozdě, na což jsme dlouho upozorňovali. Jiné země dlouhodobě profitují z toho, že po roce 2004 přicházely kvalifikované síly z nových členských států k nim, a ne do Německa,“ řekl ČTK člen vedení Německé průmyslové a obchodní komory Achim Dercks. Podle něho teď němečtí zaměstnavatelé hledají zejména zdravotnický a pečovatelský personál, pracovníky v technických oborech, v hotelnictví a gastronomii nebo řidiče nákladních aut.

150 pracovních pozic v cizině na Prace.cz

Shánět práci v Německu, případně dalších zemích, můžete i přes Prace.cz. Aktuálně jsou v nabídce tyto pracovní pozice pro řidiče kamionu, elektrikáře, truhláře, skladníky, fyzioterapeuty a další. Alespoň částečná znalost němčiny nebo místního jazyka je ale podmínkou.

Šanci mají i učni

S nedostatkem zájemců bojují v Německu také učňovské profese. Velké naděje na zlepšení tohoto stavu vkládaly německé profesní komory právě do otevření pracovního trhu v květnu 2011. Tyto komory se zaměřily hlavně na sousední Poláky a Čechy. Podle Centrálního svazu německých řemesel našlo od té doby u sousedů místo přes 80 mladých Čechů – většina z nich v sousedním Bavorsku.

Bez dobré němčiny to nejde

„Víc jsme ale ani neočekávali,” přiznal Dercks tím, že hlavní překážkou pro uchycení mladých Čechů v Německu je stále znalost němčiny. Tento problém se ale netýká jen učňů z Česka. „Hlavní potíží a důvodem, proč do Německa přichází za vyučením málo mladých občanů EU, jsou nedostatečné jazykové schopnosti,” potvrzuje Julia Stegmannová-Schaafová z řemeslnické komory v saských Drážďanech.

jam, čtk

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz