Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Právník radí: jak je to se srážkami ze mzdy

Tipy a články: Právník radí: jak je to se srážkami ze mzdy

Nesplacené půjčky, dluh na zdravotním pojištění nebo pokuta od šéfa, například za pozdní příchod. Jenže ne vše z výše jmenovaného vám zaměstnavatel smí ze mzdy strhnout. JUDr. Ondřej Preuss ze služby Dostupný advokát proto radí, jak je to v případech, kdy vám v práci chtějí sáhnout na peníze.

VÁŠ ZAMĚSTNANEC MI DLUŽÍ…

 • Co jsou to vlastně srážky ze mzdy? Je to způsob, jakým se věřitel (tedy ten, kdo vám půjčil) může dostat k penězům, jež mu dlužíte. Pokud jste s věřitelem uzavřeli dohodu o srážkách ze mzdy a zdráháte se splácet, věřitel se může obrátit přímo na vašeho zaměstnavatele a požádat jej, aby vám dluh postupně strhával ze mzdy.

 • Není to ale automatické, zaměstnavatel s návrhem věřitele musí souhlasit. Jinými slovy, zaměstnavateli není možné dohodu o srážkách ze mzdy vnutit a využít tak jeho administrativu k pohodlnému splacení dluhu. Na druhou stranu, uzavření dohody může být velmi snadné, protože k tomu stačí i e-mail.

 • V praxi se často děje, že zaměstnavatel takovou dohodu odsouhlasí. Obrátit se na něj může třeba banka, úvěrová společnost nebo soukromý věřitel. Samozřejmě vás ale nepřipraví o celou výplatu. Občanský zákoník omezuje, že srážky ze mzdy nesmí v těchto případech přesáhnout polovinu příjmu dlužníka.

 • Příklad: Pan Marek má příjem 20.000 Kč. Neobratně však investoval a dluží panu Karlovi nemalou částku. Karel se obrátil na Markova zaměstnavatele a dohodli se, že dluh bude postupně strháván z Markovy mzdy. Srážky tedy mohou začít, nesmí však přesáhnout 10.000 Kč měsíčně.

 • Pozor, od roku 2014 se srážky ze mzdy mohou týkat i příjmu, který dostáváte z dohody o provedení práce.

JAK JE TO U EXEKUCÍ?

 • To, že vám nesmí srazit více než polovinu výplaty, se však netýká soudně nařízených  exekucí. Exekutor může zabavit část mzdy, platu nebo i jiné příjmy podle zvláštních pravidel i bez dohody se zaměstnavatelem.

 • Dlužníkovi zatíženému exekucí tak může z příjmů zůstat jen tzv. nezabavitelné minimum, hluboko pod hranicí poloviny příjmu.

 • Konkrétní výše srážky ze mzdy se u exekucí stanoví podle toho, komu dlužíte. U přednostních pohledávek, jako jsou alimenty nebo nároky státu (třeba dluh na daních), se zabavuje více. Dále záleží na příjmu konkrétního dlužníka a počtu vyživovaných členů v jeho domácnosti.

 • Příklad: Pan Marek neplatí alimenty. O dohodou se svou bývalou partnerkou nestojí. Ta se tak obrátila na soud a ten jmenoval soudního exekutora. Exekutor pak může srážky ze mzdy požadovat přímo od zaměstnavatele i bez dohody. Markovi bude z výplaty zůstávat jen nezabavitelné minimum, dokud se dluh neumoří.

POKUTY OD ZAMĚSTNAVATELE

 • Srážky ze mzdy vám může uložit i zaměstnavatel. Nejčastěji půjde o pohledávky z hmotné odpovědnosti (pokud prodavačce nesedí kasa) nebo za náhradu škody, kterou mu zaměstnanec způsobil (například když z nedbalosti rozbil pracovní pomůcku).

 • Pokud jde o škodu z nedbalosti, zaměstnavatel může strhávat maximálně do 4,5 násobku průměrného hrubého měsíčního příjmu zaměstnance.

 • Příklad: Váš plat je 15.000 Kč hrubého měsíčně. Zaměstnavateli jste nechtěně způsobili škodu 100.000 Kč. Zaměstnavatel vám však může postupně strhávat maximálně 67.500 Kč.

 • Naopak za pozdní příchody nebo to, že si z počítače vyřídíte soukromou věc, vám zaměstnavatel žádné smluvní pokuty strhávat nesmí.

 • Příklad: Marek v práci porušil zákaz užívání počítače pro soukromé účely. Zaměstnavatel ho sice nechce propustit, ale strhnul si pokutu, kterou má za tímto účelem sjednanou v pracovní smlouvě. Zde se však pan Marek ohradil. Pokuta je totiž nepřípustná a tak nemusí platit nic. 

STRUČNĚ A JASNĚ:

 • Dlužíte bance, úvěrové společnosti nebo kamarádovi (byla uzavřena dohoda o srážkách ze mzdy, ale nebyla nařízena exekuce). Věřitel se může obrátit na vašeho zaměstnavatele a požádat o postupné strhávání dluhu ze mzdy. Zaměstnavatel s tím však musí souhlasit. Měsíčně vám může strhnout maximálně polovinu příjmu.

 • Soud rozhodl o exekuci. Exekutor se může obrátit na vašeho zaměstnavatele. O žádnou dohodu jako v předchozím případě se už nejedná – zaměstnavatel musí exekutorovi vyhovět a srážky provádět. Strhávat vám může i více než polovinu mzdy, máte totiž nárok jen na tzv. nezabavitelné minimum.

 • Vzniklo vám manko na pokladně (a máte podepsanou dohodu o hmotné odpovědnosti). Zaměstnavatel vám může tuto částku strhávat ze mzdy. Pokud je škoda vyšší, mohou po vás chtít maximálně 4,5 násobek hrubého příjmu.

 • Přišli jste pozdě do práce a šéf vám udělil pokutu 500 Kč. Nic neplaťte, takové pokuty zaměstnavatel ukládat nesmí, ani když vám je napsal do pracovní smlouvy.

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.Autor je advokát a provozovatel webu Dostupný advokát, který nabízí služby zejména v pracovním právu, ale i dalších právních oblastech. Právní služby poskytují prostřednictvím tohoto webu pouze advokáti.

ČTĚTE DÁL:

Za co ručíte, když podepíšete dohodu o hmotné odpovědnostiJak rychle najít novou práciPorovnejte si plat podle pozice a regionu

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz