Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Příběh Martiny: 8 let pracovala v Irsku, například šila pro skupinu U2

Tipy a články: Příběh Martiny: 8 let pracovala v Irsku, například šila pro skupinu U2

Martina Kačerová je původní profesí krejčová. Jednoho dne si řekla, že to chce změnu a odjela do Irska. V této ostrovní zemi strávila osm let. Pracovala tam jako au-pair, obsluha v sendvičovém baru a poslední tři roky i jako krejčová. Rukama jí procházely například košile členů irské rockové kapely U2. „Dělala jsem pro ně různé úpravy oděvů, civilních i jevištních,“ říká Martina v rozhovoru pro portál Prace.cz.

30. 9. 2013

↑ Martina Kačerová žila osm let v Irsku, kde vystřídala několik profesí.

Martino, ty jsi původní profesí krejčová, měla jsi i svoje prosperující krejčovství. Pak jsi se rozhodla odjet do Irska a pracovat tam jako au-pair. Co tě k tomu vedlo?

Cítila jsem se už vyčerpaná a potřebovala jsem změnu. I sebelepší práce po čase zevšední a myslím si, že je dobré někdy změnit profesi. Do Irska jsem odjížděla v roce 2005, krátce po našem vstupu do Evropské unie. Byl to pro mě velký krok do neznáma, protože angličtinu jsem tehdy měla v podstatě nulovou.

Jaká byla rodina, u které jsi pracovala?

Rodina žila v malém městě poblíž Dublinu. Měli čtyřletou holčičku a desetiletého kluka. Rodina byla úžasná, hrozně mi pomáhali. Půjčovali mi anglické filmy, bavili se se mnou, vysvětlovali mi gramatiku. Za ten půlrok, co jsem u nich pracovala, se moje angličtina obrovsky zlepšila. Věděla jsem ale, že práci au-pair nechci dělat dlouhodobě.

Jakou jinou práci sis tedy našla?

Přestěhovala jsem se do Dublinu a získala práci v jednom sendvičovém baru. Tam jsem pracovala celkem čtyři roky. Ze začátku jsem dělala sendviče a časem se vypracovala až na manažerku provozovny. Majitel firmy byl skvělý, hodně nám vycházel vstříc. Nebyl problém si vzít třeba měsíc dovolené v kuse nebo neplacené volno a odjet za rodinou a kamarády do Česka.

Co sis musela vyřídit, abys v Irsku mohla pracovat?

Je potřeba vyřídit si PPS number – to je registrační číslo kvůli daním. Když někdo v Irsku nastoupí do nové práce, platí takzvanou emergency daň, která je dost vysoká, 42 procent. Ale když pak člověk zajde s PPS číslem na finanční úřad, část daní se mu zpětně vrátí.

A co zdravotní a sociální pojištění?

To už je zahrnuté v daních. Skoro každý si ale platí ještě nadstandardní  zdravotní připojištění. Obecně je v Irsku spoluúčast pacientů vyšší než u nás. Například poplatek za návštěvu lékaře je 50 eur.

↑ Život není jen práce. Proto Martina Kačerová v Irsku i cestovala.

V sendvičovém baru jsi po čtyřech letech dala výpověď. Proč?

Rok před mým odchodem šéf firmu prodal jednomu irskému páru, který se ale k zaměstnancům nechoval moc dobře. Byli povýšení, nepříjemní a nejednali fér. Hodně lidí kvůli tomu postupně odcházelo a i já se nakonec rozhodla, že dám výpověď. Za celých osm let života v Irsku to byla moje jediná negativní zkušenost s Iry, kteří jsou jinak velmi milí.

Jací jsou tedy Irové?

Strašně vstřícní, přátelští. Když se ztratíš a stojíš na ulici s mapou v ruce, ani nemusíš kolemjdoucí zastavovat, nabídnou ti pomoc sami od sebe. V hospodách se spolu běžně začnou bavit cizí lidé, netvoří se tam oddělené skupinky jako u nás. S angličtinou ti pomáhají, jsou tolerantní – nikdo se nevysmívá, nepoučuje. Tahle pohodovost a uvolněnost lidí je to, co mi po návratu do ČR asi nejvíc chybí.

Když jsi odešla ze sendvičárny, vrátila ses ke svojí původní profesi krejčové. Jak dlouho jsi v tamním krejčovství pracovala?

Nastoupila jsem do nově otevřeného krejčovství na jihu Dublinu a zůstala tři roky. Strašně se mi tam líbilo. To krejčovství vlastnili dva kluci, kterým bylo asi 25 let a byli úžasní. Vycházeli nám hodně vstříc, člověk chodil do práce opravdu rád. Pracovala jsem s jednou kolegyní, Irkou, díky čemuž se moje angličtina ještě o něco zlepšila.

↑ Irská rocková kapela U2. Když Martina Kačerová pracovala v Dublinu jako krejčová, dělala pro členy kapely různé úpravy na jejich civilních i jevištních oděvech.

Co jste například šily?

Dělaly jsme hlavně různé úpravy oděvů, zkracování délek a podobně. Občas jsme ušily něco nového. Jednou šéf přinesl kostkovanou košili a říká: Holky, potřebuju rychle jednu úpravu, je to pro člena U2. Myslely jsme, že si dělá legraci, ale za pár dní jsme viděly U2 v televizi i s tou košilí. Jejich asistentka k nám pak nosila oblečení U2 na úpravy běžně, civilní i jevištní. Přinesla třeba dvacet značkových košil a my je upravovaly. Osobně jsem se ale s  U2 nikdy nesetkala. Přes tu asistentku se mi pak podařilo získat jejich fotku s podpisy. Přivezla jsem jí sestře k narozeninám, která je velkou fanynkou U2.

Po třech letech v dublinském krejčovství jsi se rozhodla vrátit do Česka. Proč?

Začala jsem řešit, že jsem v Irsku dohromady už osm let a doma nejsem ani tam, ani v Česku. Nakonec jsem se tedy rozhodla vrátit. Nyní pracuju jako recepční ve společnosti LMC (která provozuje například i portál Prace.cz, pozn. red.).

Prace.cz

Kam dál?

Práce v zahraničí – aktuální nabídka

Agenturní zaměstnávání – v čem je rozdíl?

O jaký plat si říct na pohovoru?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz