Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 4 cesty k tomu, co chcete

Tipy a články: 4 cesty k tomu, co chcete

Vyjednávání je součástí nejrůznějších sfér pracovního života. Server americké zpravodajské televize CNN proto oslovil odborníky na strategické vyjednávání, aby se podělili o své rady, jak dosáhnout toho, co si přejeme.

Soustřeďte se na konverzaci, nejen její obsah

Nezabývejte se jen svými cíli, ale také tím, zda přesvědčujete ty správné lidi. Nejprve si ujasněte, koho byste měli oslovit, a jak vybudovat vzájemnou důvěru.

Uvažujte z pohledu druhé strany

Dobrý vyjednavač ví, co se děje v hlavě jeho soupeře. Nesnaží se jen pochopit jeho pocity, ale především odhalit, proč uvažuje tak, jak uvažuje. Přílišná empatie působí jako slabost.

Nevzdávejte se

Podívejte se na úspěšné osobnosti. Než se dostaly do ředitelských křesel, mnohokrát je odněkud vyhodili. Nejsou to poslušní zaměstnanci, kteří jsou jen rovnou cestou.

Nevyhýbejte se kritikům, pracujte s nimi

Nejhlasitější odpůrci se mohou stát vašimi největšími spojenci. Jakmile si dokážete získat pozornost druhých, máte příležitost vysvětit jim svůj úhel pohledu.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz