Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 4 firmy, které v Česku hledají stovky techniků

Tipy a články: 4 firmy, které v Česku hledají stovky techniků

Mladí Evropané se do technických oborů zrovna nehrnou. To kontrastuje s trendem v zemích jako je Čína nebo Indie, kde každý rok absolvuje nejméně 400 tisíc techniků. Pokud v Evropě nebudou v blízké době vzdělaní techničtí odborníci přibývat, firmy budou muset svá vývojářská a výzkumná centra přesunout do Asie.

29. 5. 2013

Technici chybí všude v EU

Evropští průmyslníci varují: máme velký problém sehnat kvalifikované techniky. Například Německu v současnosti schází až 70 tisíc odborných technických pracovníků. Automobilka Volvo Group zase odhaduje, že do roku 2025 bude do svých závodů potřebovat až půl milionu inženýrů. Napsal o tom britský deník The Financial Times.

České firmy potřebují techniky také

S potížemi při hledání schopných techniků se potýkají i České firmy. Potřebují konstruktéry, nástrojaře nebo truhláře různých specializací. Přinášíme příklad 4 firem, které budou v nejbližší době technicky vzdělaným lidem nabízet nové příležitosti. Pro vás to může být inspirace, kam se jít ptát po novém místě a nebo popřemýšlet o rekvalifikaci.

1. Žatec: Výrobce autosedaček Grammer

Haly po společnosti Panasonic v žatecké průmyslové zóně Triangle obsadí německý výrobce autosedaček Grammer. Nájemní smlouvu uzavřel na 15 let. Grammer se do Žatce nastěhuje v červenci, jak informoval deník E15. Podle odhadů dá firma práci až šesti stovkám lidí.

2. Pardubice: KYB Manufacturing Czech

V Pardubicích vyroste příští rok nová výrobní hala na automobilové součástky. Staví ji společnost KYB Manufacturing Czech, která hodlá rozšířit výrobu tlumičů a pístních tyčí. Firma nabídne 375 volných pracovních míst. Stejná společnost plánuje investici také v Chrudimi, kde by v závodě na výrobu automobilových pružin měla najít práci až stovka lidí. Japonský koncern KYB je největším světovým producentem tlumičů a počítá s tím, že odbyt automobilových dílů nadále poroste.

3. Loučovice: Továrna na LED osvětlení

V Loučovicích na Českokrumlovsku v létě zahájí provoz továrna na moderní ledkové osvětlení společnosti Industrial Light and Control. Vznikne tak až 100 nových pracovních míst. Samotná výroba se má spustit na konci léta. Loučovice a okolí se potýkají s vysokou nezaměstaností poté, co svůj provoz ukončily místní papírny.

4. Praha a jižní Čechy: AAA Auto Praha

Síť autobazarů AAA Auto Praha nyní hledá 90 nových kolegů. Nejvíce pozic obsazuje v Praze a v jižních Čechách. Mezi nabízenými místy jsou prodejci vozů, automechanici, manažeři vozového parku nebo pracovníci call centra. „Přestože je automobilový sektor obecně v útlumu a řada malých autobazarů a prodejců má existenční problémy, je v prodeji aut poměrně těžké najít vhodné kandidáty s požadovanými dovednostmi. Nejžádanější jsou výkupní specialisté. Zaučení na tuto pozici trvá až jeden rok,“ řekla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz