Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 4 typy problémových šéfů: poznáte mezi nimi toho svého?

Tipy a články: 4 typy problémových šéfů: poznáte mezi nimi toho svého?

Jeden příšerně lpí na detailech, druhý vás bude vyslýchat, proč jste si vzali pět minut přestávku. Třetí se bude chovat spíše jako váš kamarád. Za život se v práci potkáme s různými druhy šéfů. Poznali jste se s některým z následujících čtyř?

1. 2. 2017

1. Puntičkář

Řídí se heslem: Nikdy není tak dobře, aby nemohlo být ještě líp. Není to však znakem jeho optimistického pohledu na svět, ale puntíčkářství. Je to ten typ šéfa, který nedokáže lidem prostě zadat práci a počkat na výsledek. Nevěří jim, že to udělají dostatečně dobře (čti: perfektně), a tak je pořád kontroluje.

Rád se pitvá v detailech. Neustále chce něco vylepšovat a měnit. Už hotovou práci lidem rád hází na hlavu s hromadou připomínek. Myslí si, že je tak povzbuzuje k lepšímu výkonu, ale neuvědomuje si, že je tím spíš pořádně dusí.

Puntičkáři bývají v jádru nejistí lidé. Děsí je představa, že udělají chybu a že nemají všechno dokonale pod kontrolou.

2. Hlídací pes

Kdyby mu to nebylo blbé, nechá vás a kolegy každé ráno nastoupit do dvouřadu, zasalutovat a přednést závazný plán dne. Tento šéf vyžaduje výkon na 120 %  – minimálně! A něco jako přestávky netoleruje. Očekává, že všichni budou kmitat jako natažení na klíček.

Obchoďákům, kteří jezdí za klienty, tento šéf klidně kontroluje diář. A běda, pokud jedna schůzka těsně nenavazuje na druhou. Cukráře, opraváře nebo třeba referenty, kteří mají zrovna hotovo a chtěli by si na pár minut oddychnout, okamžitě žene k jiné práci – i kdyby si ji měl vymyslet.

Pracovat pod takovým šéfem je těžké. Ostatně to také mnoho lidí dlouho nevydrží. Pokud mají na výběr, utíkají ještě ve zkušebce. A co na to Hlídací pes? Myslí si, že jsou prostě jen líní…

» Pauza! Co se hodí vědět o čerpání přestávek

3. Nešéfík

Šéfovská židle je mu trochu nepohodlná. Možná, že o povýšeníani nestál, prostě to na něj „nějak zbylo“.

Ke svým podřízeným se chová spíše jako ke kolegům. Má obrovské pochopení, nic nevidí jako problém a je s ním legrace. Lidem to na jednu stranu vyhovuje, protože v práci vládne uvolněná atmosféra. Na druhou stranu: z tohoto šéfa není cítit taková ta energie kapitána, který třímá kormidlo pevně v rukou.

Jenže pohoda obvykle rychle skončí, pokud se firmě přestane dařit nebo se objeví nějaká závažnější chyba. Nešéfík se pak cítí bezradný – umí s lidmi skvěle vycházet, ale nedokáže jim „velet“ a řešit problémy.

4. Technik

S tímto typem šéfa se potkáte třeba ve výrobních společnostech. Po technické stránce to bývá neskutečný machr, ale… lidsky to drhne. Myslí si, že technické postupy lze uplatnit nejen na práci jako takovou, ale i na lidi. Úplně ignoruje, že existují také emoce, úsměvy, pochvaly nebo přátelské popovídání.

Úkoly zadává e-mailem nebo po telefonu, případně je lidem stroze oznamuje. Svým chováním může připomínat robota. Všechno je v jeho podání korektní, jasné, přesné, ale tak nějak zvláštně studené.

Tohoto šéfa si lidé obvykle velmi váží pro jeho obrovské profesní znalosti, ale na pivo by s ním dobrovolně nešli.

» Nové nabídky práce: podívejte se na ně

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz