Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 oborů, kde v roce 2016 rostou mzdy

Tipy a články: 5 oborů, kde v roce 2016 rostou mzdy

Stavebnictví, doprava nebo administrativa: třeba to jsou obory, kde si letos můžete vyjednat lepší peníze. Stojí za tím oživující ekonomika. Firmám se daří, mají nasmlouváno hodně zakázek a lákají tisíce nových kolegů. Zlanaří i vás?

26. 10. 2016

1. Stavebnictví

» Ukázat 5.000 nabídek

Stavebním společnostem přibývají zakázky. Hledají proto dělníky, montéry, stavební techniky a inženýry, topenáře, zedníky, rozpočtáře… Průměrná mzda ve stavebnictví podle ministerstva práce činí 25.853 Kč. To je o 3,8 % více než loni. Stavební firmy navíc patří k těm, které nabízený výdělek velmi ochotně píší už do inzerátu. Konkrétní částku tak uvidíte u 60 % nabídek vystavených na Prace.cz.

2. Výroba a průmysl

» Ukázat 14.500 nabídek

Tipnete si, jaká pozice je teď tou vůbec nejobsazovanější napříč všemi obory? Jsou to operátoři výroby. Už to jasně napovídá, že výrobním a průmyslovým podnikům se daří. Čekají na životopisy dělníků, svářečů, technologů, nástrojařů, mechaniků, kontrolorů kvality, CNC soustružníků a dalších.
Průměrná mzda ve zpracovatelském průmyslu je podle ministerstva práce 29 261 Kč. To je o 4,2 % více než loni.

3. Administrativa

» Ukázat 3.700 nabídek

Zajímavé příležitosti a výdělky se ale nenabízejí jen technikům. Více si letos vydělají i sekretářky. Když byla krize, firmy na administrativních pracovnících dost šetřily a propouštěly je. Nyní je lákají zpět. Týká se to asistentek, pracovníků back office a dalších, kteří pečují o zákaznický servis. Průměrná mzda v administrativě činí podle ministerstva práce 19.188 Kč. To je o 6,1 % více než loni.

4. Doprava a zásobování

» Ukázat 8.235 nabídek

S oživením ekonomiky roste kamionová doprava. Firmy hledají odborníky nejen na dopravu zboží, ale i na skladování. Řidiči různých specializací jsou čtvrtou nejžádanější profesí roku 2016. Spousta nabídek ale cílí i na skladníky, dispečery nebo manipulanty. Průměrná mzda v dopravě a skladování je podle ministerstva práce 26.112 Kč. To je o 3,6 % více než loni.

5. Finance a účetnictví

» Ukázat 3.200 nabídek

Také ve financích a bankovnictví nyní firmy zveřejňují více nabídek. A nabízejí i vyšší mzdy, podle dat ministerstva práce o 6,2 % vyšší než loni. Například osobní bankéř si podle portálu Platy.cz přijde na 24.244 Kč. Hypotéční specialista dostane v průměru 27.920 Kč.

O koho se teď personalisté doslova přetahují, jsou účetní. Jejich výdělek závisí na praxi a regionu, podle Platy.cz se pohybuje od 23.333 Kč do 29.703 Kč měsíčně.

» Ukázat všech 70.000 nabídek na Prace.cz

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz