Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 profesí, které chodí do práce i o Vánocích

Tipy a články: 5 profesí, které chodí do práce i o Vánocích

Místo slavnostně prostřeného stolu porce bramborového salátu v plastové krabičce, místo rozbalování dárků pracovní pohotovost. Příslušníci těchto 5 profesí si už zvykli, že občas musí oželet vlastní pohodlí a nastoupit do práce i o Vánocích.

18. 12. 2013

↑ Pokladní, jedna z profesí, která pracuje svátky-nesvátky.

1. Hasiči

Elektrické vánoční svíčky jsou bezpečnější než voskové. Ovšem jen pokud jste nekoupili bezejmenný výrobek kdesi na tržnici. Případný zkrat a požár přijedou hasiči řešit klidně i na Štědrý den o půlnoci.

  • Jak se stát hasičem? Tato profese patří i přes svoji náročnost mezi velmi populární. Hasič musí doložit maturitu a čistý výpis z rejstříku trestů. Musí také projít přísnými fyzickými testy, které jsou srovnatelné s požadavky v armádě. Uchazeči podstupují i psychologické vyšetření a komplexní lékařskou prohlídku.

2. Prodavači a pokladní v supermarketu

Práce za pokladnou nebo lahůdkovým pultem patří rovněž k velmi náročným, ovšem na rozdíl od výše jmenovaných hasičů se asi netěší takové společenské oblibě. Směny o večerech, víkendech nebo vánočních svátcích jsou v této profesi běžné.

  • Jak se stát pokladním nebo prodavačem? Podmínkou bývá čistý trestní rejstřík. Některé obchody požadují také výuční list v oboru. Velkým plusem jsou zkušenosti s prodejem. Prodavači i pokladní obvykle podepisují hmotnou odpovědnost.

3. Řidiči autobusů a vlaků

Jet koupit dárky na poslední chvíli, navštívit příbuzné nebo zkrátka něco zařídit. Kdo nemá auto, spoléhá na řidiče autobusů a vlaků, kteří o Vánocích slouží skoro jako v běžný pracovní den.

  • Jak se stát řidičem autobusu? Například pražský dopravní podnik přijímá uchazeče se základním vzděláním, kteří mají řidičský průkaz skupiny D, čistý trestní rejstřík a kteří předloží výpis z karty řidiče.
  • Jak se stát strojvedoucím? Například vlaková společnost Leo Express přijímá lidi s platnou licencí strojvedoucího, kteří se vyznají v železniční problematice a dokáží udržet klidné nervy i v krizových situacích. Výhodou je znalost cizího jazyka (angličtina, němčina).

4. Číšníci, servírky, kuchaři

Hospody a restaurace o Vánocích nezavírají. Naopak – mnohé připravují speciální štědrovečerní menu pro hosty, kterým se nechce doma vařit.

  • Jak se stát číšníkem/servírkou? Výhodou je alespoň výuční list v oboru, ideálně hotelová škoda. Pokud vzdělání chybí, zaměstnavatele přesvědčíte svým vystupováním a zejména doložitelnou praxí. Poměrně samozřejmým požadavkem většiny inzerátů je znalost angličtiny či němčiny na komunikativní úrovni.
  • Jak se stát kuchařem? Bez výučního listu v oboru najdete práci kuchaře jen těžko. Můžete ale zkusit rekvalifikaci. Restaurace a hotely většinou požadují alespoň roční praxi. Samozřejmostí je platný zdravotní průkaz pro práci v potravinářství.

5. Pracovník ostrahy, strážný

Vrátnice výrobních podniků, obchodní domy, staveniště. Vánoční služby se nevyhnou ani pracovníkům ostrahy a strážným. Mimochodem – strážný  letos patří mezi nejčastěji skládané profesní zkoušky.

  • Jak se stát strážným? Zaměstnavatelé požadují výuční list, někdy maturitu. Předpokladem je i dobrá fyzická zdatnost a čistý výpis z rejstříku trestů.

Prace.cz

Kam dál?

Jak si zajistit „papír“ na znalosti

Skoro třetina lidí v Česku pracuje na směny

Kolik času vám zaberou rekvalifikační kurzy

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz